Biyografi

DR. MURAT DİGİÇAYLIOĞLU

Ülkemizin sayılı dehalarından olan DR. Murat DİGİÇAYLIOĞLU, 1963 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk öğrenim hayatı İstanbul’da, orta, lise ve üniversite eğitimi ise Almanya’da gerçekleşmiştir. Başarılı bir öğrencilik yaşamı olan ünlü doktor, tıp ve biyoloji dallarından Ruhr Üniversitesi’nden mezun olmuştur. İsviçre Zürih Üniversitesinde doktorasını tamamlamıştır. 1997 yılında ilk olarak, Harvard Üniversitesi Tıp fakültesinde Dr. Sturart Lipton ile başarılı bir süreçte çalışmıştır. Sonrasında ise, Kaliforniya’da özel araştırma merkezi, Burnham Enstitüsünde görev almaya başlamıştır. Halen burada beyin kanamalarından dolayı meydana gelen felci önlemek ve tahribatını azaltmaya yönelik çalışmalar sürdürmeye devam etmektedir.

Üstün dehası ile adından söz ettiren DİGİÇAYLIOĞLU, böbrekte üretilen bir hormon ile beyin hücrelerindeki enzimleri harekete geçirmeyi başarmıştır. Bu hormon yardımı ile, sinir hücrelerine zarar veren maddeler ortadan kaldırılıyor ve etkisi en aza indirgenebiliyor. Bu vesile ile de beyin kanaması sonrasında yaşanabilecek herhangi bir felç olayının önlenebileceği düşünülmektedir. Tıp tarihinin efsanelerinden biri olan Gazi YAŞARGİL ile de çalışma olanağı bulan DİGİÇAYLIOĞLU Dünya çapındaki bilim dergisi Nature’a da konuk olarak 9 sayfa felç sonrası vakaların en aza indirgenmesine yönelik demeçte bulunmuştur.

Son yıllarda beyin kanaması sonrası felçlerin oldukça yaygınlaşması endişe yaratırken, DİGİÇAYLIOĞLU’nun çalışmaları umut vadetmektedir. Fareler üzerinde derin araştırmalar yaparak kanda alyuvarların sayısının artmasını sağlayan  ‘erythropoietin’ hormonunun fare beyin hücrelerini ölümden koruduğunu saptayabilmiştir. Bu hormon yardımı ile hücreler beyin kanamasının neden olacağı tahribatı yok edecek enzimleri salgılayabilecektir. Henüz deneme safhasında olan ve umut verici olan bu çalışmalar ilerleyen zamanlarda insanlar üzerinde de denenebilecektir. Yapılan araştırmalara göre, her 53 saniyede bir Amerikalı, her 48 saniyede de bir Avrupalı beyin kanamasına maruz kalıyor ve bu komplikasyon sonucu da felç yaşanıyor. DİGİÇAYLIOĞLU’nun yegane hedefi bu sayıyı sona erdirmektir.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close