DergiRobot ve İnsan

Robot Davranışının Etik İlkelere Göre Yönlendirilmesi

Yapay zekânın oluşumuyla ilgili etik tartışmalar Max Planck Akıllı Sistemler Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen araştırmayla ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Etiğin konusu olan gerçek bir sanal aklın icat edilmesinin “tanrıcılık oynamak” olup olmadığının yanı sıra duyguları olmayan bir makinenin içine  insan ahlakı yerleştirmenin mümkün olup olmayacağı üzerine yoğunlaşıyor. Robot etiği; kendi insan haklarımız gibi icat ettiğimiz makinelerin de hakları olduğu anlayışına dayanır. Duyguları olmayan bir robotun düşünce ve ifade özgürlüğü gibi hangi hakları olacağı gerçeğini ise denetler.

Anderson ve meslektaşları, “Makine Ahlakı” adlı bir projenin parçası olarak, otonom işleyen makinelerde somutlaştırılabilecek etik ilkeleri keşfetmeye çalışıyor.Yapay zekanın davranışının etik ilkelere göre yönlendirilmesi gerekliliği üzerine araştırmalar sürüyor. Bir ahlakçı konsensüs tarafından belirlenen bu ilkeler, yalnızca karmaşık ve dinamik sistemlerin ahlaki davranışlarını sağlamaya yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda bu durumu meşrulaştırmak için de bir temel oluşturmalıdır.

Sistem Etik Olarak Tercih Edilen Eylemi Kullanıyor

Araştırmacılar, CPB olarak adlandırılan genişletilebilir, genel  durum destekli ve ilke tabanlı davranış paradigması geliştirdiler. Bu paradigmada özerk bir sistem olarak bir sonraki eylemine, etikçiler tarafından üstlenecek eylem üzerinde anlaştığı durumlardan soyutlanmış bir ilkeyi kullanarak karar veriyor. Anderson, “CPB , etik açıdan tercih edilebilir bir seçimin açık olduğu belirli etik ikilemlerin  ilgili açı özelliklerinden, tercih ilkesini soyutlamak için makine öğrenimini kullanıyor ”dedi.

Paradigma, bu ilkeleri açıkça temsil eder. Böylece özerk bir sistemin eylemlerini haklı çıkarmaya da yardımcı olabilirler. Başka bir deyişle CPB, bir robotun davranışını daha iyi anlamak için, neden belirli bir şekilde davranmayı seçtiğinin mantıklı açıklamalarını sunmaya yardımcı oluyor. Robotun, ahlakının tekzip edilmesi gereken bir durumda nasıl anlayacağını belirlemeye çalışarak, yanlış eylemleri seçmemeye yöneliyor. Anderson, “CPB durum ne olursa olsun etik olarak tercih edilen eylemleri belirlemeye kararlıdır ve durum değiştiğinde de bu davranış biçimini devam ettirdiğini” söyledi.

Gelecekte bunun gibi paradigmalar, robotların ve akıllı makinelerin tutarlı bir şekilde ahlaki kararlar almasını sağlarken, aynı zamanda insanların seçimlerini daha iyi anlamalarına izin verebilir. Araştırmacılar, daha geniş çapta etik problemleri ele almak için çalışmalarının kapsamını genişletmeye çalışıyor.

Kaynak:
Techxplore
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (6 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close