Yazılım

Teşhis Öncesinde Alzheimer Hastalığını Tespit Etmek İçin AI Eğitiliyor

Alzheimer hastalığı dünya çapında on milyonlarca insanı etkilemekle birlikte, erken tespit edilmesi zor olmaktadır. Ancak, Alzheimer hastalarında AI’nın bir rol oynayabileceğini düşünen araştırmacılar, hastalığın tespit edilmesinde yardımcı olacak değerli bir araç olduğunu buldu. California’daki araştırmacılar yakın zamanda Radyoloji dergisinde bir çalışma yayınladılar. Eğitildikten sonra nöral bir ağın Alzheimer hastalığını az sayıda hastada yıllar öncesine dayanan beyin taramalarına göre doğru bir şekilde teşhis edebildi. Söz konusu beyin taramaları; doktorların teşhisinden öncesine aitti.

Ekip, sinir ağlarını eğitmek ve test etmek için FDG-PET görüntüleri olan beyin görüntülerini kullandı. Bu tip bir görüntüleme ile, FDG; bir kişinin kan dolaşımına radyoaktif tipte bir glukoz enjekte edilir. Daha sonra, bu kişinin beyin dokusu da dahil olmak üzere vücut dokusu, normal glikozu alacağı gibi alır. Bilim insanları ve doktorlar daha sonra FDG’nin ne kadar büyük veya ne kadar küçük olduğuna bağlı olarak, bu dokunun metabolik aktivitesini anlamak için PET taraması kullanabilirler.

FDG-PET, Alzheimer hastalığıyla, hastalığın tipik olarak, beynin bazı bölümlerinde daha düşük metabolik aktivite seviyeleri gösteren hastalarla birlikte kullanılmıştır. Ancak uzmanlar Alzheimer hastalığının kanıtlarını bulmak için; bu görüntüleri analiz etmek zorunda kalıyorlar. Hafif bilişsel bozukluktan ve Alzheimer’ın taramalarda benzer sonuçlar vermesinden bu yana oldukça zor olabilir.

Burada, ekip; 1.002 hastadan 2.109 FDG-PET görüntüsü kullandı. Bunların nöral ağını yüzde 90 oranında eğitiyor ve diğer yüzde 10 üzerinde test ediyor. Ayrıca nöral ağlarını 2006 ve 2016 yılları arasında taranan 40 hastadan oluşan bir grup üzerinde test ettiler. AI’nın bulgularını aynı verileri analiz eden bir grup uzmanla karşılaştırdılar.

Ayrı test verileri seti ile AI Alzheimer hastalarının zamanlamasının yüzde 100’ünü doğru bir şekilde teşhis edebildi. Hastanın; hastalığın yüzde 82’sine sahip olmadığı zamanları doğru bir şekilde belirleyebiliyordu. Aynı zamanda, bu tanıların doktorlar tarafından gerçekten teşhis edildiği zamandan altı yıldan daha uzun bir süre önce bu tanıları da öngörmüştü. Karşılaştırmalı olarak, aynı taramalara bakan bir grup doktor; Alzheimer hastalarını zamanın yüzde 57’sini ve hastalığı olmayanların yüzde 91’ini doğru bir şekilde tanımlamıştır. Ancak, AI ve hekim performansı arasındaki farklar; Alzheimer hastalığına karşı gelişmeyen hafif bilişsel bozukluğun tanısı konulduğunda net bir şekilde kesinleşmemiştir.

Araştırmacılar, çalışmalarının az miktarda test verisi ve sınırlı eğitim verileri de dahil olmak üzere çeşitli sınırlamalara sahip olduğunu belirtiyorlar. Algoritmalarının ileriye dönük daha büyük bir veri setinde daha fazla test edilmesi gerektiğini açıkça ortaya koyuyorlar. Fakat bu, AI’nin gelecekte radyologlar için yararlı bir araç olabileceğini gösteriyor. Diğer araştırmacılar da bunu daha önce yapmışlar. Ayrıca AI’nin Alzheimer hastalığını geleneksel yöntemlerle yapabileceğimizden daha erken teşhis etmesine yardımcı olabileceğini gösteren önceki çalışmalar da bunu destekliyor.

Projedeki  Araştırmacı  Jae Ho Sohn yaptığı açıklamada, “Alzheimer hastalığında, beyin hacmi kaybı o kadar önemlidir ki; tüm belirtiler ortaya çıktığında teşhis edersek, müdahale etmek için çok geç olur. Bunu daha erken fark edersek, araştırmacıların potansiyel olarak hastalık sürecini yavaşlatmak veya belkide durdurmak için daha iyi yollar bulması mümkün olur.”

Kaynak:
engadget
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close