Robotik

TWICE One Exoskeleton, Robotik Hareketlilik Yardımları Vaat Ediyor

Teknoloji dünyasında çok az şeyin gerçekten “yapıldığı” söylenebilir ve kesinlikle dış iskeletlerin sayısı da bunlardan biri… Var olan modeller,pahalı, ağır ve sınırlı…

TWIICE ilk kez 2016’da yapıldı ve tüm dış iskeletlerde olduğu gibi; tasarlanandan çok daha fazlasını vaad ediyordu. Kendilerini koltuk değnekleriyle desteklerken, hareket kabiliyetine sahip birinin bacaklarını destekleyen ve hareket ettiren bir alt-yarı dış iskelet… Tasarlanan bu iskelet ideal olmaktan çok uzak; ayrıca bu gibi sistemlerin sert oluşu ve ağırlığı, şimdilik ölçeklendirmek için onları çok riskli hale getirir.

Dış iskelet aynı ağırlığa sahiptir ( sadece kendi ağırlığını taşıdığı için önemi yoktur); ancak daha ağır kullanıcıları da  destekler ve daha az hacimli hale getirmek için vücuda entegre edilmiş motorlarıyla daha fazla güç verir.

Bununla birlikte, belki de en önemlisi, tüm cihaz kullanıcı tarafından tek başına, takılıp aktif hale getirilebiliyor. Kullanıcı kendisini tekerlekli sandalyesinden oturma dış iskeletine doğru hareket ettirir. Bacakları ve gövdesi üzerindeki bağlantı elemanlarını bağlar, ardından cihazı harekete geçirir ve hemen ayağa kalkar.

Bu tür bir bağımsızlık, fiziksel olarak engellilik açısından çeşitli nedenlerden dolayı çok önemlidir. Yetenekleri açıkça ortaya koymak, TWIICE ekibinin odak noktası olmuştur.

Her ne kadar dış iskeletler (exoskeleton) Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) bünyesinde bir araştırma projesi olarak çalışılsa da, plan, teknolojiyi uygulanabilirliği yaklaştığında ticarileştirmek için bir başlangıç yapmaktır. Ne kadar çok geliştirilirse; daha fazla insan bu cihazları kullanır. Sınırlamalara rağmen daha iyi gelecek sürümleri olacaktır.

Kaynak:
techcrunch
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close