Yazılım

Yeni AI Bilgi Sistemi, İlaç Araştırmalarındaki Tıkanıklıkları Çözebilir

Waterloo Üniversitesindeki araştırmacılar, yeni ilaçların keşfini önemli ölçüde hızlandırabilecek ve maliyetli ve zaman alıcı laboratuvar testlerine olan ihtiyacı azaltacak, yeni bir sistem geliştirdiler.

Pattern to Knowledge (P2K) olarak adlandırılan yeni teknoloji, biyoçizimlerin saniyeler içinde bağlanmasını öngörebilir ve potansiyel olarak ilaç araştırmalarındaki tıkanıklıkları azaltabilir.

P2K, yalnızca klasik makine öğrenimine güvenmek yerine, veriden derin  kullanmak için yapay zekayı (AI) kullanır .

Model Analizi ve Makine Merkezi İstihbarat (CPAMI)’da Sistem Tasarım Mühendisliği Profesörü ve Kurucu Direktör Andrew Wong: “P2K, karmaşık fizyokimyasal ortamlarda dolaşan süptil protein birlikteliklerini ortaya çıkarma ve sadece dizi verisine dayanan etkileşimleri güçlü bir şekilde öngörme yeteneğini gösteren bir ezberbozandır. Bu derin bilgiye kanıtlanmış bilimsel sonuçlardan erişebilme yeteneği; ileriye dönük biyolojik araştırmayı değiştirecektir. P2K, verilerin gelecekte nasıl kullanılabileceğini değiştirebilme gücüne sahiptir.”

Büyük miktarda biyolojik dizi verisi toplanmış olmasına rağmen, anlamlı ve yararlı bir bilginin elde edilmesi kolay olmamıştır. P2K algoritmaları, bu etkileşimi; protein etkileşimlerini düzenleyen amino asit bağlarını tanımlamak ve tahmin etmek için çoklu ilişkilerin ayrılması yoluyla çözmektedir. P2K, yaklaşık yüzde 30 daha iyi tahmin doğruluğuna sahip, mevcut biosequence*  (biyo-sekans) analiz yazılımından çok daha hızlı olduğu için; yeni ilaçların keşfini önemli ölçüde hızlandırabilir. Buluttaki veritabanlarından bilgi alarak P2K; protein tümörlerinin ve potansiyel kanser tedavilerinin nasıl etkileşime gireceğini tahmin edebilir.

Halen prototipin ilk aşamasında olmasına rağmen, Profesör Wong ve ekibi çevrimiçi P2K sistemini, araştırmacılara yeni biyo-sekans etkileşimlerini tanımlamaya başlaması için halka açık hale getirdi.

Sistem Tasarım Mühendisliği ve P2K’nın Ortak Mucidi, Tasarımcı Araştırmacı Antonio Sze-To: “Bu AI teknolojisini biyomedikal araştırmacılara sunmak; gelecekteki bilimsel keşifler için kullanılabilecekleri anlık sonuçlar doğuracak.”

Sıralı verileri analiz ettiğinden, P2K’nın uygulanabilirliği biyomedikal araştırmalarla sınırlı değildir. P2K, potansiyel bir siber saldırı olasılığını tahmin ederek, akıllı ticaret veya siber güvenlik sektörü için faydalı çağrışımlar ve tahminler yaparak finansal sektöre de fayda sağlayabilir.

Nature’ın Bilimsel Raporlarında; “Bilgi Deseni: Derin Bilgi-Güdümlü Makine Öğreniminde Kalıntı-Kaçak Etkileşim Tahmini” adlı bu araştırma makalesi kısa bir süre önce yayınlandı .

*Biosequence: Bir biyolojik veri dizisi.

Kaynak:
Tech Xplore
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close