VR/AR

Haptik VR Cerrahi Simülasyonlar Geliştiriliyor

Londra’daki Royal Society of Medicine’de başlatılan 2015 yılı komisyon raporuna göre, 5 Milyon insan hala eğitimli profesyonellerin eksikliği nedeniyle güvenli ameliyatlara erişim sağlayamıyor. Sadece ABD’de yılda 15 milyar dolardan fazlası sadece tıbbi eğitime harcanıyor. Bu programların çoğu, öğrencilerin herhangi bir uygulamalı pratik yapma şansı olmayan eskimiş, pahalı ve tekrarlanamaz yöntemlerle harcanıyor.

Gerçek şu ki, cerrahların eğitim gördüğü yöntem son 150 yılda çok az değişmiştir. Pratik olan uygulamalar hala 13.000 $ veya daha fazlasına mal olan ve sadece 4-6 öğrenci arasında eğitim için kullanılabilecek kadavralara dayanıyor. Yeniden kullanılabilir, sentetik kadavralar ise 40.000 $ ‘ın üzerinde.

Şu anda, dünyadaki cerrahların %0.5’inden daha azı, kaliteli eğitim simülasyonlarına erişebilmektedir. FundamentalVR ve Mayo Clinic, bu eğitimi, güvenli ve düşük maliyetli, sürükleyici deneyimler yoluyla cerrahi eğitimi demokratikleştirerek değiştirmeye niyetli.

FundamentalVR, Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen akademik tıp merkezlerinden biri olan Mayo Klinik ile üç yıllık stratejik bir ortaklık başlattı. Bu program, Cerrahi VR Simülatörü, Temel Cerrahi için ortak bir geliştirme anlaşması içerecek.

İki şirket sonunda programın ilerlemesini, temel klinik simülasyonlarını, klinik ve teknik uzmanlıklarını paylaşmayı ve yeni eğitim ürünleri geliştirmeyi umut ediyor. Amaç, Mayo Clinic’in cerrahları, klinik pratisyenleri ve veri bilimcileri ile ortaklaşa yürüttüğü önemli araştırma yapısına dayanan yeni simülasyon içeriği ve değerlendirme kriterleri yaratmaktır.

Bu anlaşma, iki cerrahın, Genel Cerrahi alanına ilk odaklanan bir dizi simülasyon üzerinde işbirliği yaptığını gösterecek. Ardından DiCom (Tıpta Dijital Görüntüleme ve İletişim) verisinden elde edilen robotik ve hastaya özel simülasyonlar ile 3D modelleme gibi büyüme alanlarına geçeceklerdir.

Bununla birlikte, FundamentalVR’nin CEO’su Richard Vincent’ın tümüyle mümkün olduğuna inandığı bir şey olan, VR simülasyonlarının kullanımının nihayetinde hasta sonuçlarını iyileştirip iyileştirmeyeceğine odaklanır.

Richard Vincent: “Haptic + sürükleyici VR platformumuz becerilerin gelişmesine izin vermenin yeni bir yolunu zaten kanıtladı ve karşılaştırmalı veri içgörüsü ve ölçümünün dünyanın dört bir yanındaki insanların refahı üzerinde son derece olumlu bir etkiye sahip olacağı inancını paylaşıyoruz.” 

FundamentalVR

Platformun başlangıç eğitim paketleri, Spinal Pedikül Vida Yerleştirme, Posterior Kalça Değiştirme ve Total Diz Artroplastisi dahil olmak üzere Ortopedi Cerrahi disiplinlerine odaklanıyor. Diğer disiplinlerin yanısıra 2018 Q4 ortası boyunca ek ortopedik prosedürler eklenecektir. Bu, 2019 için önerilen genel cerrahi ve kardiyovasküler eğitimi içerir.

Londra’daki ofisleri ile Londra’da bulunan FundamentalVR şirketi, tıbbi cihazlara, ilaç şirketlerine ve tıbbi kurumlara, hastanelere ve öğrenim merkezlerine müfredat temelli kapsamlı eğitim deneyimlerine kurumsal eğitim çözümleri sunmaktadır. Şu ana kadar, küresel MedEd’in 2024 yılına kadar 38B $ ‘a ulaşacağı gerçeğinden hareketle fonlamada 2,6 milyon dolarlık bir artış sağladı.

Yakın zamana kadar, bu alandaki uygun fiyatlı sanal gerçeklik çözümleri oyun benzeri deneyimlerle sınırlıydı ve cerrahi prosedürlerde kritik olan dokunma hissinden yoksundu. Uzman ekipman kullanan geçerli VR haptik çözümleri satın almak için 100.000 $ ‘dan fazla bir maliyete ve uzman “Sim-Tech” personeline ve düzgün bir şekilde çalışması için özel bir alana ihtiyaç duydukları için daha fazlasını sürdürecek.

Tescilli Cerrahi Haptik İstihbarat Motoru

Diğer yandan FundamentalVR platformu, 350 $ ‘dan başlayan abonelik lisansları sunmakta ve herhangi bir modern PC ya da dizüstü bilgisayar, standart bir VR kulaklığı ve çevrimiçi olarak kolayca satın alınabilen iki haptik kol cihazı ile birlikte çalışmaktadır.

Kullanıcılar, doku, kas ve kemiğin hareketini ve etkileşimini direncin bir alt milimetresinde gerçek bir prosedürde olduğu gibi hissedebilirler.

Tescilli Cerrahi Haptik İstihbarat Motoru (SHIE), gerçek yaşam hislerini taklit eden geniş bir alet ve doku varyantları kütüphanesine dayanır. Her biri profesyonel cerrahların lider ekibi tarafından dikkatle kalibre edildi. Gelişimi iki yıl boyunca, 500’den fazla cerrah sistemi test etti, geri bildirimleri sürekli olarak simülasyonları geliştirmek için kullanıldı.

Pilotları kuş çarpmaları veya motor arızası için eğitirken, tıpkı anormal anatomi ile beklenmedik kanama gibi canlı prosedürler sırasında meydana gelebilecek nadir komplikasyonlara kadar değişen senaryolarla cerrahlar da karşılaşırlar.

Sağlık sektörü, teknolojinin en erken benimseyenleri arasındadır; çünkü, en iyi şekilde öğrencilerin yetiştirilmesi ve profesyonellerin becerilerini güvenli ve gerçekçi bir ortamda becerebilmelerine izin vermesi bakımından açık bir şekilde ölçülebilir. 

Kaynak:
vrscout
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close