Otomotiv

VW Trafik Yönetimi İçin Kuantum Bilişim Kullanmak İstiyor

Kuantum hesaplaması, hala erken araştırma ve geliştirme aşamasındadır. Ancak Volkswagen’in (VW) otomotiv endüstrisine nasıl uygulanacağı konusunda bir fikri vardır.

Volkswagen Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kuantum bilgisayarında çalışmak üzere tasarlanmış bir algoritma olarak bilinen, kuantum algoritmasından yardım alan bir trafik yönetim sistemi geliştirdiğini duyurdu. Amacı, hareketlilik sağlayıcılarına (örn. Toplu taşıma, taksiler) araçlarını ihtiyaç duyulan yerlere yerleştirmek, sağlayıcılar için boşa geçen zamanları azaltmak ve aynı zamanda yolcuların bekleme sürelerini azaltmak için yardım etmektir.

Algoritmalar veri üzerinde çalışır ve bu durumda VW, akıllı cihazlardan ve araç içi vericilerinden gelen anonim hareket verileriyle başlar. Bu veriler, standart bir bilgisayardaki kuantum olmayan bir algoritma yoluyla, trafiğin nerede ve nasıl birikeceğini ve herhangi bir alanda kaç potansiyel yolcunun olacağının hesaplanmasına izin verir. VW, bu verileri kullanılabilir bir şeye göre optimize etmeye odaklanan kuantum algoritmasına başvuruyor.

Kuantum Bilgi İşlem

VW bunun nasıl çalışabileceğine bir örnek verir: Kuantum algoritmasından gelen çıktıyı, bir şehrin etrafında çeşitli yerlerde kaç kişinin olacağına karar vermek için kullanabilir ve bir taksi veya toplu taşıma hizmetini, bu talebe göre x miktarındaki araçların dağıtımı için yönlendirebilir. Otomobil üreticisi, bu hizmeti ticari olarak sunabileceğini söylüyor. Gelecekte kendi kendini süren araçlarla da çalışabilir ve bu da onları algılanan talep alanlarına yönlendirir veya araçların trafikte dolaşmasına yardımcı olur.

VW, kendi algoritmasını Barcelona’da kullanmak istiyor. Bu da otomobil üreticisinin çalışması için yeterli veriye sahip olduğu bir yer. Bunu yapmak için telekom şirketi Orange ve veri bilimi uzmanları Teralytics ile çalışıyor.

Kuantum bilgi işlem oldukça karmaşıktır. Özünde, geleneksel bilgisayarların ikili bitini (0 veya 1), birden çok durumda aynı anda olabilen kuantum bitleriyle değiştirerek, teorik olarak geleneksel bir bilgisayarın ötesindeki hesaplama hızını artırır. VW, kendi başına bir kuantum hesaplama kurumu oluşturmadığından VW projelerinde Google ve D-Wave ile çalışıyor.

Kaynak:
cnet
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close