Tıp

Minyatür Borulu Organ Tıbbi Görüntülerin Kalitesini Artırabilir

Tıbbi görüntülerin kalitesini artırmak için kullanılabilecek bir müzik aletinin minyatürleştirilmiş bir versiyonu, Strathclyde Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından üretilmiştir. Bilim ve Mühendislik araştırmacıları, tam boyutlu  görülen geniş çaplı borulara dayanarak bir minyatür borulu organ oluşturdular.

Cihaz; ses dalgalarını yaymak için kullanılan frekans aralığını genişleterek tarayıcılardan gelen görüntüleri iyileştirmek için tasarlanmıştır. Araştırmacılar bu frekansları üretebilme yeteneğini gösterdiler ve 3 boyutlu bir yazıcı kullanarak, organ için en iyi tasarımları yarattılar.

Strathclyde’nin Matematik ve İstatistik Bölümü Başkanı ve araştırmada yer alan Profesör Tony Mulholland; “Müzik enstrümanları çok çeşitli tasarımlara sahipler, ancak hepsinin ortak bir yönü var: Geniş bir frekans aralığında ses yayıyorlar. Dolayısıyla, bu geniş kapsamlı tasarımlar arasında keşfedilmeyi bekleyen gelecekteki tıbbi görüntüleme sensörleri için bir tasarım fikri hazinesi var. Geniş bir frekans aralığında dalga yayılabilecek bir tarayıcıya sahip olsaydık, bu görüntüleme yeteneğinde belirgin bir iyileşme sağlardı.”

Tıbbi taramaların yaklaşık %20’si ultrason kullanılarak gerçekleştirilir. Tarayıcı, insan sesinin üzerinde bulunan bir frekansta ses dalgaları yayarak görüntüler oluşturur. Tarayıcı tek bir frekansta çalışır (yalnızca bir nota çalabilecek bir piyanoya benzer) ve bu kısmen, ultrason görüntülemelerde görülen nispeten zayıf çözünürlükleri göz önünde tutar.

Strathclyde Ultrasonik Mühendisliği Merkezinde Profesör James Windmill: “Geniş bant aralığında ultrason sistemleri geliştirmek, görüntüleme yeteneğinde önemli gelişmeler sağlayabilir. Yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu yazıcılar kullanmak, daha hızlı geliştirme döngüleri ile yeni, üç boyutlu cihaz tasarımlarını denememize olanak tanır. En yüksek frekanslı boruların, örneğin bir piccoloda olduğu gibi, en küçük uzunluğa sahip olduğu iyi bilinmektedir. İnsan işitme ötesindeki frekansları gerçekleştirmek için (ultrason dalgaları) uzunluk, milimetre uzunluğunda, gerçekten çok küçük olmalıdır. Bunun, müzik enstrümanlarını inşa etmek için kullanılanlar gibi geleneksel üretim teknikleri kullanılarak inşa edilmesi çok zor olabilirdi ama çözüm, yüksek çözünürlüklü bir 3 boyutlu yazıcı kullanmaktır.”

Araştırma ekibi bu çok disiplinli tasarım sürecini hızlandırmak için matematiksel modelleri ve bilgisayar simülasyonlarını kullanarak tasarımları geliştirdi ve test etti. Gelişimi erken bir aşamada olmasına rağmen, teknolojinin işitme cihazlarının tasarımında, sualtı sonarında ve nükleer santraller gibi güvenlik açısından kritik yapıların tahribatsız muayenesinde de önemli etkileri olabilir…

Kaynak:
Tech Xplore
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close