Tıp

Beyin Stimülasyonu İle Kronik Ağrıyı Tedavi Etmek

UNC Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, ilk kez, zayıf bir alternatif elektrik akımıyla beynin bir bölgesini hedef alabileceklerini, bu bölgenin doğal olarak oluşan beyin ritmlerini geliştirdiklerini ve kronik bel ağrısıyla ilişkili semptomları önemli ölçüde azalttıklarını gösterdi.

Journal of Pain’de yayınlanan ve bu hafta San Diego’daki Nörobilim Derneği toplantısında sunulan sonuçlar göre; doktorların bir gün, transkraniyal alternatif akım stimülasyonu veya tACS gibi yeni invazif olmayan tedavi stratejileriyle beynin bir kısmını hedef alabilecekleri ileri sürülüyor. Bu çalışma araştırmacıların teorileştirdikleri doğal beyin dalgalarını arttırmak için kullandıkları kronik ağrının tedavisi için önemliydi.

Carolina Nöroostimulasyon Merkezi direktörü ve psikiyatri doçenti kıdemli yazar Flavio Frohlich;  “Birkaç yıl boyunca çok sayıda beyin stimülasyon araştırması yayınladık. Her zaman önemli bir şeyler öğreniyoruz  ama ilk kez kronik ağrı üzerinde çalışıyoruz. Bu, bir çalışmanın üç öğesinin mükemmel bir şekilde dizildiği tek zamandı. Beynin belirli bir bölgesini başarıyla hedefledik, bu bölgenin faaliyetini geliştirdik veya geri yükledik. Semptomlarda belirgin bir azalma ile artışın korelasyonunu geliştirdik.”

Frohlich’in laboratuarı ile yakın bir işbirliği içinde olan UNC Tıp Fakültesi Müttefik Sağlık Bilimleri Bölümünde (PT) Karen McCulloch’un danışmanlık yaptığı bir yüksek lisans öğrencisi olan Julianna Prim; “Eğer beyin stimülasyonu kronik ağrılı insanlara yardımcı olabilirse, hepimizin bildiği ağır yan etkileri olan opioidlerin yükünü azaltabilecek ucuz, invazif olmayan bir tedavi olacaktır.”

Kronik ağrı, dünyada engelli olmanın önde gelen nedenidir. Ancak bilim insanları arasında beyin aktivitesinin bu durumda nedensel bir rol oynadığı konusunda bir fikir birliği yoktur. Frohlich, ağrı araştırma alanının büyük ölçüde kronik ağrının periferik nedenlerine odaklandığını söylüyor. Örneğin, eğer kronik bel ağrınız varsa, o zaman neden ve çözüm omurgadaki sinir sisteminin alt sırtında ve ilgili kısımlarında yatmaktadır. Ancak bazı araştırmacılar ve klinisyenler kronik ağrının daha derine indiğine inanırlar. Bu durum, sinir sistemi içindeki hücrelerin, beyindeki nöral ağları dahil, birbirleriyle nasıl iletişim kurduğunu yeniden düzenleyebilir. Zamanla, teori gider, bu ağlar aslında bir tür kronik sinir ağrısına dönüşen bir tür sinir ağına sıkışır.

Önceki çalışmalar, kronik ağrıları olan kişilerin anormal nöral salınımlar veya beyin dalgaları yaşadığını gösterdi. Farklı beyin bölgeleri ve çeşitli beyin aktiviteleri ile ilgili; görsel uyaranlar, ezberleme, yaratıcı düşünme, vb. birkaç çeşit beyin dalgası vardır. Konuşurken, düşünürken, yemek yerken, spor yaparken, televizyon seyrederken, hayal kuraraken veya uyurken, beyin aktivitemiz, araştırmacıların elektroensefalogramları veya EEG’leri kullanarak ölçebilecek elektriksel desenler yaratır. Bu desenler dalgalanır veya salınım yapar. Bu yüzden bir EEG çıktısında yükselen ve düşen dalgalar olarak görünürler.

Beyin aktivitesinin bir türü, uyaranlarda değilken meydana gelen alfa salınımları olarak adlandırılır. Sessizlik içinde meditasyon yaptığımızda, duşta hayal kurarken, ya da atletik aktivite sırasında “bölgede” olduğumuzda bile alfa salınımları beyine hakim olur. Frohlich’in laboratuvarı, bu alfa salınımlarının, beynin orta kısmında bulunan ve muhtemelen kronik ağrıda yer alan somatosensör kortekste eksik olup olmadığını bilmek istedi. Öyleyse, Frohlich’in ekibi oradaki alfa dalgalarını geliştirebilir mi? Eğer bu mümkün olsaydı, herhangi bir ağrı rahatlaması olur muydu?

Prim ve meslektaşları daha düşük kronik bel ağrılı 20 hastayı projeye dahil etti. Bunların her biri, 1 ila 10’un öznel ölçeğinde en az altı ay boyunca “dört” veya daha büyük bir acı olduğunu bildirdi. Her katılımcı 1 ila 3 hafta arayla iki kez 40 dakikalık oturumlar için gönüllü oldu.

Tüm oturumlar boyunca, araştırmacılar, hastaların kafa derisine bir dizi elektrot ekledi. Bir oturum sırasında, araştırmacılar doğal olarak oluşan alfa dalgalarını geliştirmek için tACS kullanarak somatosensoriyel korteksi hedef aldı. Tüm katılımcılar için başka bir oturumda, araştırmacılar hedeflenmeyen benzer bir zayıf elektrik akımı kullandılar. Bu bir sahte ya da plasebo uyarım seansıydı. Tüm seanslarda katılımcılar kafa derisi üzerinde karıncalanma hissettiler. Sahte ve tACS oturumları arasındaki farkı anlatamadılar. Ayrıca, verileri analiz etmekten sorumlu araştırmacılar, her katılımcının sahte veya tACS seanslarından habersizdi. Yani bu çalışma iki taraf için de gizliydi.

Frohlich’in laboratuvarında doktorasını yapan ilk yazar olan Sangtae Ahn, Frohlich’in ekibinin kronik bel ağrısı olan kişilerin somatosensör korteksinde alfa salınımlarını başarılı bir şekilde hedefleyip geliştirebileceğini gösteren verileri analiz etti. Prim ve meslektaşlar katılımcıları araştırdığında, subjektif 0-10 ağrı skalasına göre, hepsi tACS seanslarını takiben ağrıda belirgin bir azalma olduğunu bildirmişlerdir. Dikkat çekici bir şekilde, bazı katılımcılar tACS seanslarından sonra acı hissetmediklerini belirtmişlerdir. Katılımcılar, uyaran stimülasyon seanslarından sonra aynı ağrı azalmasını rapor etmediler.

Prim, “Heyecan verici olan şey, bu sonuçların sadece bir seanstan sonra gerçekleşmesidir. Birden fazla tACS oturumunun etkilerini daha uzun bir süre boyunca keşfetmek için daha büyük bir çalışma yapmayı umuyoruz.”

Frohlich, laboratuvarının çeşitli türlerde kronik ağrıları olan insanlarla ilgili çalışmaları yürütmeyi umduğunu ifade etti; “Bu çalışma, bilim insanları ve klinisyenlerin işbirliği yaptığında ne kadar önemli sonuçlar elde ettiğini gösteren oldukça mükemmel bir örnektir. Sonuç olarak, daha iyi tedaviler ve önleme stratejileri geliştirmek istiyorsak, araştırmacıları bir araya getiren bu yeni yaklaşımlar büyük bir öneme sahiptir.”

Kaynak:
sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close