Astronomi ve Uzay

Bilim İnsanları Mars’ta Güneşin Doğuşunu Yakaladılar

Akademisyenler, Mars’taki gün doğumu fotoğrafını bir müzik parçasına dönüştürüyor…

Bilim insanları, robotik keşif gezgincisi Opportunity tarafından, Mars’taki 5 bininci gününde çekilen gün doğumu fotoğrafı için “data sonification” tekniklerini kullanarak iki dakikalık bir müzik parçası oluşturdular. Data sonification tekniği, veri görselleştirmesinin ses versiyonu gibi çalışıyor.

Araştırmacılar, Opportunity’nin çekmiş olduğu görüntüyü piksel piksel tarayarak renk ve parlaklık ile ilgili bilgileri topladılar; bunları da zemin yüksekliği verileriyle eşleştirdiler. Algoritmalar ise bu eşleştirilmiş verilere ses aralıkları ve melodiler atadı. Sessiz, yavaş uyumlar karanlık arka planın; parlak ve yüksek frekanslı sesler ise Güneş diskinin sonifikasyon işleminden ortaya çıkmaktadır.

Anglia Ruskin Üniversitesi’nden Domenico Vicinanza ve Exeter Üniversitesi’nden Dr. Genevieve Williams, 13 Kasım’da Dallas’ta düzenlenecek olan Supercomputing SC18 Konferansı’nda NASA standında Mars Soundscapes adlı parçanın dünya prömiyerini sunacaklar.

Parça hem konvansiyonel hoparlörler (geleneksel hoparlör) hem de titreşimsel transdüserler (dönüştürücü) kullanılarak sunulacak, böylece seyirciler ellerindeki titreşimleri hissedebilecekler ve Mars’ta bir güneşin doğuşunu deneyimleyebilecekler.

Opportunity, 2004’ten beri NASA için Mars’ta fotografik veri sağlayan bir robotik keşif gezgincisi. Bu yılın başlarında, bir toz fırtınası sonrasında iletişim kesilmişti. Bilim insanları, bu sene işlevini devam ettirebileceğini umuyor.

Ses ve Oyun Mühendisliği (SAGE) araştırma grubu başkanı Dr. Vicinanza; “Böylesine büyüleyici bir gezegen hakkında bu çalışmayı sunmaktan kesinlikle heyecan duyuyoruz. Görüntü sonikasyonu, bilimi keşfetmek için gerçekten esnek bir tekniktir ve gezegen yüzeylerinin ve atmosferlerin belirli özelliklerini incelemek, hava değişikliklerini analiz etmek veya volkanik patlamalar tespit etmek gibi birkaç alanda kullanılabilir. Sağlık bilimlerinde, bilim insanlarına, görüntü teşhisinde özellikle yararlı olan belirli şekil ve renklerin oluşumunu analiz etmek için yeni yöntemler sağlayabilir…”

Kaynak:
EurekAlert!
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close