Robotik

Robot DE NIRO: İnsan Merkezli Etkileşimler İçin Robotik Bir Platform

Gelecekte, robotlar sağlık hizmetlerinde önemli bir rol oynayabilir, yaşlıların hayatlarını kolaylaştırabilir ve savunmasız bireylere yardım edebilir. Imperial College London’daki araştırmacılar yakın zamanda bakım verenleri destekleyebilecek bir robotik araştırma platformu olan Robot DE NIRO’yu yarattılar.

Robot DE NIRO’yu geliştiren araştırmacılardan biri olan Fabian Falck; “Projemizin hedefleri şaşırtıcı derecede basitti: sosyal fayda sağlayan ve Dr. Kormushev’in Robot İstihbarat Laboratuvarı’na katkıda bulunabilecek bir şey inşa etmek. Bir çok fikirimiz vardı, ama sonunda bir robota getirme hareketini öğretmeye karar verdik. Nesnelerin ele geçirilmesinin inanılmaz derecede değerli ve birçok duruma uygulanabilir olduğunu düşündük. Örneğin, hareket etmekte zorlanan zayıf hastalar için ilacı almak gibi. Proje ayrıca navigasyon, yüz tanıma ve nesne manipülasyonu gibi özelliklerle DE NIRO’yu donattı.”

Falck ve meslektaşları tarafından geliştirilen robot, gelişmiş ve karmaşık manipülasyon görevlerini etkin bir şekilde ele alabilir. DE NIRO, dinamik olarak değişen ortamlarda bağımsız olarak hareket ederken, insanlarla güvenilir bir şekilde etkileşim kurar.

Falck “Robot DE NIRO, Rethink Robotics’in Baxter robotunu, etrafında hareket edebilen tekerlekli bir platformla birleştiriyor. Ayrıca, DE NIRO, çevresini algılayabilen bir Microsoft Kinect ve lazer tarayıcı gibi çeşitli sensörlerle güçlendirildi.”

DE NIRO’nun güvenlik özellikleri, birçok mevcut robottan ayrı olarak, etkileşimlerinin insan merkezli olmasını ve robotun kullanıcılarına yeterince yanıt vermesini sağlıyor. Savunmasız ya da yaşlı insanların kullanımı için tasarlandığından, araştırmacılar hem robotun donanımında hem de yazılımında güvenliğe öncelik verdi.

Falck, “Zaten donanım tasarımında, DE NIRO insan merkezli, işbirliği sağlayıcı şekilde inşa edildi. Örneğin, robotun kollarındaki pasif uyum, bir kişi ile fiziksel etkiyi anlar. Yazılımını geliştirirken, robotun manipülasyonu ve navigasyonu sırasında çarpışmadan kaçınmaya özellikle önem veririz, böylece kullanıcının eyleminden bağımsız olarak güvenli bir şekilde davranır. Bunun gelecekteki sosyal yardım robotlarının önemli bir özelliği olacağına inanıyoruz. ”

Falck ve meslektaşları tarafından yürütülen araştırma projesi olağanüstü başarılara yol açtı. Birincil başarı, son teknoloji makine öğrenimi (ML) ve kontrol algoritmalarının tek bir robotta başarılı bir şekilde bütünleştirilmesiydi.

Falck, “Tek bir görevi mükemmelleştirmek yerine bütünsel tasarıma odaklandık. Bu platformu gelecekte kullanım durumlarını keşfetmek için kullanabileceğimizi umuyoruz. Projemiz ayrıca açık kaynak kodlu yazılımların önemli değerini de gösterdi. Robot yazılımı, aynı anda çeşitli operasyonları yönetme gibi sayısız faydalar sağlayan açık kaynaklı robot işletim sistemi ROS’a dayanıyordu.”

Robot DE NIRO’nun son versiyonu, ROS ve bir dizi açık kaynak projesini içeriyor. Açık kaynak kodunu kullanarak, araştırmacılar robotlarını oldukça kısa bir süre içinde inşa edebildiler. Bu sayede online olarak kolayca erişilebilir kaynaklardan yararlanabiliyorlardı.

Falck, “Robotik açık kaynak topluluğunun hâlâ genç olması nedeniyle, çevrimiçi rehberlik eksikliği yüzünden sık sık hayal kırıklığına uğradık. Daha sonra, benzer konuların karşı karşıya kalmasına yardımcı olacak veya çalışmalarımızda genişletmeye çalışacak ayrıntılı belgeler hazırladık ve yayınladık.”

Ön test ve deneylerde, Robot DE NIRO oldukça iyi performans gösterdi,sağlık hizmetlerinde bakım verenlere ve bakım alanlarına yardımcı bir araç olarak büyük umutlar vaat ediyor. Düzinelerce sensörüne rağmen, DE NIRO, dünya bilincinde hala çok sınırlıdır. Araştırmacılar robotları gerçek bakım ortamlarına girmeden önce daha da geliştirmeye ihtiyaç duyacaklar.

Falck, “360 derece kamera donanımı veya 3D LIDAR uygulaması gibi DE NIRO’nun farkındalığını artırarak daha fazla güvenlik iyileştirmesi yapmayı hedefliyoruz. Buna ek olarak, daha genel bir yakalama kabiliyetine izin vermek,  bilinmeyen ortamlarda sorunsuz bir şekilde hareket etmek için navigasyon ve halihazırda oldukça gelişmemiş otonom yetenekleri geliştirmek için nokta-bulut tabanlı manipülasyon tekniklerini geliştireceğiz.”

Kaynak:
techxplore
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,67 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close