VR/AR

Sanal Gerçeklik, Egzersiz Sırasında Performansı Artırabilir

EDA’dan doktora adayı Maria Matsangidou liderliğindeki araştırma, egzersiz sırasında VR kullanmanın, bir kriter ölçüsü olarak performansı nasıl etkileyebileceğini belirlemek için yola çıktı: Ağrı şiddeti, algılanan tükenme, tükenme zamanı ve özel beden bilinci dahil olmak üzere kalp hızı.

Bunu yapmak için, izleyebildikleri azami ağırlığın %20’sine ayarlanmış bir izometrik kas bükülmesi gerçekleştiren 80 kişiyi izlediler ve daha sonra mümkün olduğunca uzun süre bekletildiler. Grubun yarısı asansörü kontrol eden ve sandalye, masa ve yoga matı olan bir odanın içinde yer alan kontrol grubu olarak görev yaptı.

VR grubu da aynı odaya aynı öğelerle yerleştirildi. Daha sonra bir VR kulaklığı taktılar ve bir kolun görsel bir temsili ve ağırlık da dahil olmak üzere aynı ortamı gördüler (aşağıdaki resme bakın). Daha sonra aynı kaldırma işlemini gerçekleştirdiler.

Sonuçlar, VR teknolojisini kullanırken ağrının ve çabanın algılanmasında belirgin bir azalma olduğunu gösterdi. Veriler, bir dakika sonra VR grubunun, diğer gruptan %10 daha düşük bir ağrı şiddeti bildirmiş olduğunu gösterdi. Dahası, VR grubu için tükenme zamanı, geleneksel egzersiz yapanlardan iki dakika daha uzundu. VR grubu ayrıca diğer gruba göre (dakikada 3 kalp atış hızı) daha düşük bir kalp hızı gösterdi.

 

 

Özel Beden Bilinci

Araştırmadan elde edilen sonuçlar, özel beden bilincinin VR’nin pozitif etkisine önemli bir etkisi olmadığını göstermiştir. Özel beden bilinci, her birimizin bedensel duyumlara sahip olduğu öznel farkındalıktır.

Önceki araştırmalar, yüksek bir özel beden bilincine sahip olan bireylerin vücutlarını daha iyi anlama eğiliminde olduklarını ve sonuç olarak egzersiz yaparken daha fazla ağrı algıladıklarını göstermiştir. Ancak çalışmanın bulguları, VR’nin algılanan ağrıyı azaltmada etkili olduğunu ve özel beden bilincinin bu etkiyi azaltmadığını ortaya koymuştur.

Bu nedenle, VR grubunun gösterdiği iyileşmeler, daha az aktif insanın, özel beden bilincinden bağımsız olarak, egzersizin neden olabileceği ve performansı artırabileceği algılanan acıyı azaltarak egzersiz yapmaya teşvik etmenin olası bir yolu olabileceğini düşündürmektedir.

Lider araştırmacı Maria Matsangidou şunları söyledi: ‘Toplanan verilerden, VR teknolojisinin kullanımının, egzersiz sırasında bir takım kriterlerdeki performansı artırabildiği açıktır. Bu, spor salonlarından profesyonel sporculara kadar herkes için egzersiz rejimlerinin büyük bir etkisi olabilir.”

Kaynak:
sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close