Robotik

Toyota, Uzaktan Kumanda Edilen İnsansı Robot Üretti

Toyota, insansı robotu olan T-HR3’ü, beşinci jenerasyon mobil iletişim sistemi 5G ile 10 km uzaklıktan kontrol etmeyi başardı.

Toyota Motor, 5G mobil iletişimi kullanarak Toyota’nın geliştirdiği T-HR3 insansı robotu denemeleri sırasında NTT Docomo ile çalıştı ve bu robot girişimini NTT Docomo ile test etti.

Toyota tarafından geliştirilen T-HR3 önceden programlanan hareketleriyle, ev, sağlık tesisleri, inşaat alanları ve felaket bölgelerinde insanlara güvenli biçimde yardımcı olabilecek şekilde tasarlandı. Giyilebilir teknolojiyle yönetilen insansı robot T-HR3’de bulunan sistem, robotun tüm bedeninin kontrol edilmesini sağlıyor. Robot kullanıcıları T-HR3’e uygulanan kuvvetleri hissedip robotu kendi hareketleriyle aynı şekilde kumanda edebiliyorlar.

T-HR3, şirketin üçüncü nesil insansı robotudur. Esnek eklem kontrolü, robotun vücut kısımlarına geniş bir hareket aralığı sağlamaktadır; topları kavramak, bir ayak üzerinde durmak, tekme hareketinde olduğu gibi bacağı uzatmak…. Daha spesifik çalışmalar, T-HR3’ün kablolu çalışan diğer akrabalarına oranla, kuvvet gerektiren görevleri gerçekleştirebildiğini doğrulamıştır: Her iki eliyle bir topu tutmak, engelleri kavramak ve onları bir yığın haline getirmek ve bir insan ile el sıkışmak….

Yüksek duyarlılık, hassas hareketler ve iletişim gecikmelerini en aza indirmek için T-HR3 ile Ana Kumanda Sistemi arasındaki iletişim büyük önem taşıyor. Şu ana dek T-HR3 kablolu sistem üzerinde bir bağlantıya sahipti ve bazı iletişim gecikmeleri yaşanabiliyordu. Yeni T-HR3 ise, Docomo tarafından geliştirilen 5G sistemi ile kablosuz olarak başarılı ve hızlı bir biçimde kontrol edilebiliyor.

Araç, insan operatörünün hareketlerini kopyalarken, tek ayak üstünde durmaktan ve bir balonu patlatmadan sıkmaya kadar her şeyi hassas bir şekilde yapabiliyor.

Toyota’nın cihazda kullandığı teknolojiye verdiği isim ise Usta Manevra Sistemi. Bu sistemi oluşturan sensör dizisi, yakaladığı hareketlere dair bilgileri anlık olarak robota iletiyor. Usta Manevra Sistemi, hareketli kollara ve düzinelerce sensöre sahip devasa bir sandalyeye benziyor.

Sandalyede 16 kontrol bulunurken, robotun ayrı eklemlerinin her birinin bağlı olduğu 29 torkluk bir motor var. Toyota bu durumu, uzak mesafeden kontrol edilebilen bir araç için bir gereklilik olarak açıklıyor. Ayrıca operatör, araca özel bir başlık sayesinde robotun gördüğü her şeyi görüyor.

İnsan ve Robot, Avatar Stilini Birleştirir

İnsan denetçi hareket ettikçe, T-HR3 insansı robotu da hareket eder. Geribildirimde bulunan bir insan, robotun vücudunu kontrol eder.

Humphries: “Varoluş sebebi, sağlık ve ev ortamlarından, insanlar için uygun olmayan ortamlara kadar farklı alanlarda insan faaliyetlerini desteklemek oldu. Şimdiye kadar, üçüncü nesil T-HR3 robotun testi, kablolu bir bağlantı gerektiriyordu. 5G ağlarının geliştirilmesi ile kablolara artık gerek kalmadı. Bu, gerçek dünyadaki senaryolarla sınırlandırılmamış Avatar benzeri robotların önünü açıyor.”

5G, Toyota’nın gerçekleştirmeyi umduğu büyük bir imkan sağlamaktadır. Sağlık ve ev ortamlarında olduğu gibi, dış dünyayı deneyimlemek isteyen, sınırlı hareket kabiliyetine sahip insanlara yardımcı olabilir.

Ortak Robot Bölümü Genel Müdürü Akifumi Tamaoki; “İleriye baktığımızda, bu platform için geliştirilen temel teknolojiler; herkese yönelik, her zamankinden daha iyi bir hareketlilik sağlamayı hedefliyor. Böylece robotların gelecekteki gelişimlerini bilgilendirmeye ve ilerlemesine yardımcı olacak.”

Toyota ve DOCOMO, bu teknolojiyi 6 Aralık 2018’de Tokyo Big Sight’da gerçekleştirilecek fuarda sergilemeyi planlıyor.

Kaynak:
TechXplore
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close