VR/AR

Özel Dövme Interactive Sonic Hedgehog AR Deneyimini Başlattı

AR teknolojisinin günlük hayatlarımız üzerindeki etkisi her geçen gün biraz daha artıyor. Şimdi ise bu teknoloji, akıllı cihazları kullanarak hayata geçirilen yeni bir vücut sanatı biçimi sunan dövme endüstrisine girmiştir.

Son zamanlarda, bir tasarımcı, oyunun en sevilen bayiliklerinden birine dayanarak etkileşimli bir AR dövmesiyle bir adım daha attı. Sınırlı AR geliştirme bilgisine sahip bir grafik tasarım sanatçısı olan Olo Sabandija, yeni önkol dövmesini kullanan benzersiz ve süper eğlenceli Sonic the Hedgehog AR sahnesini nasıl oluşturacağınızı öğrenmek için neredeyse 20 farklı YouTube eğitim videosunda yer aldı.

Sabandija, “15 yaşımdan beri dövme yapmak istedim ve son 8 yıldır AR dövme istiyorum.”

Sabandija, tereddüdünün dövmenin kalıcı olduğu gerçeğinden geldiğini ve eninde sonunda pişman olacağı bir tasarıma boyun eğmek istemediğini söyledi. Ancak, bir dövme kongresine katılarak ve Zelda Legend of Zelda’dan dans eden ve atlayan Hestu’nun bir AR görüntüsünü başlatan dövmeli bir arkadaşını gördükten sonra, bunu gerçekleştirmek için motive oldu.

Dövme rüyasına sadık kalmasına yardım etmek için Sabandija bir son tarih belirledi; “40 yaşına gelmeden önce bunu gerçekleştirmek istedim. O sırada her şeyi planlamak için birkaç ayım vardı. Kolumda istediğim dövme için bir görüntü seçerek, Sonic AR sahnesini oluşturmak ve daha sonra, Kasım ayının sonunda doğum günümden önce yapmak.”

Dövme tasarımını seçmek aslında zor bir işti. Sabandija başlangıçta bir SEGA kontrolörünü işaretçi olarak öngördü. Ne yazık ki, klasik SEGA denetleyicileri yuvarlak kenarlara sahipti. Bu da bir AR işaretçisi oluşturmayı neredeyse imkansız kılıyordu. Sabandija’nın çözümü, bu konu üzerine daha çok odaklanmak ve daha ikonik bir Nintendo denetleyici ile gitmek oldu. Sabandija’ya göre, klasik NES kontrol ünitesinin tasarımı, doğru açıları ve düz çizgilerinden dolayı mükemmel bir işaretleyicidir.

AR’de Sonic’i yaratan Sabandija, artmış dioramalarını inşa etmek için internete baktı; “Temel olarak 20’den fazla YouTube videosunu izleyerek Unity ‘nin temellerini öğrendim. Sonic sahneyi oluşturmak için neredeyse bir ay boyunca günde 6 ila 8 saat çalıştım.”dedi.

Sabandija, Android cihazındaki dijital içeriği başlatmak için AR imajını ve Vuforia’yı oluşturmak için Unity ile çalıştı. Neden ARCore’u kullanmayı seçmediği sorulduğunda, Sabandija gülerek; “Daha eski bir telefonum var” dedi.

Sabandija, Sonic the Hedgehog AR sahnesini kurduktan sonra, dövme sanatçısı Ng Blackeye’nin Sabandija’ya ilk mürekkebini verdiği Mexico City’deki Orion Tattoo’a yöneldi. Oradan, Sabandija hepsini bir araya getirdi ve arkadaşlarına yeni dövmelerinin neler yapabileceğini gösterdi.

Ne yazık ki, aslında bir Sonic the Hedgehog oyununu oynayamazsınız. Ancak dövme interaktiftir. Sabandija’nın dövmesi üzerindeki düğmelerden biri kapandığında, akıllı telefon bunu “itme” olarak görüyor ve Sonic’ten bir atlama animasyonu başlatıyor. Sabandija, tamamen oynanabilirlikten uzak bir kaç öğretici olduğunu belirterek, bir gün derinlemesine dövme temelli AR oyun deneyimi yaşayabileceğimizi umuyor.

Kaynak:
vrscout
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close