Arkeoloji

Yeni Taş Araçları Keşfi Eski İnsanların Tarihini Yeniden Yazıyor

Mary ve Louis Leakey’in Olduvai Gorge’deki çalışmalarından bu yana, Doğu Afrika’nın o bölgede bulunan kemikler ve taş aletler sayesinde insanlığın beşiği olduğu biliniyor. Olduvai’de ele geçen aletler, Oldowan olarak anılır ve şimdiye kadar üretilen en eski taş aletlerini temsil ederler. Daha önce 3.3 milyon yıl öncesine dayanan Kenya’da daha önceki bir takım araçlar (Lomekwian) keşfedilmiştir. Ancak bu araçlar, ya 2.6 milyon yıl önce başlayan ya da üretim prensipleri farklı hominin grupları tarafından bağımsız olarak keşfedilen ve tüm dünyaya yayılan daha sonraki Oldowan tasarımlarıyla ilgisizdir.

Şimdiye kadar, Lomekwian keşfi dışında, eski homininlerin bilinen tarihi, ilk araç kullanan kültürlerin Doğu Afrika’da 2.6 milyon yıl önce ortaya çıktığını göstermiştir. Oldowan teknolojisini miras alan ve 1,7 milyon yıl öncesine dayanan daha gelişmiş Acheulean tipi taş alet imalatına uyarlayan Homo erectus ile 2.6 milyon yıldan 1.7 milyon yıl öncesine kadar Oldowan teknolojisi yayıldı. Şimdiye kadar, kanıtlar oldukça açık görünüyordu. Doğu Afrika’da alet kullanımı ortaya çıkıyor ve hominin gruplarıyla birlikte ilerliyor. Ancak, Cezayir’de Ain Boucherit’teki yeni bir keşif, bu zaman çizelgelerini anlamamızı artırabilir. Bu bölgedeki yeni kazılar, 1,92 – 2,4 milyon yıl öncesine dayanan taş aletler ortaya çıkardı.

Bu, önceki modellerden oldukça farklı bir hominin dispersiyon paterni göstermektedir. Bu, Afrika dışında ilk defa kullanılan araçlar değil. Gürcistan’da (eyalet değil, ülke) 1,8 milyon yıl öncesine ait taş aletler ve Pakistan ile Çin’deki tesisler sırasıyla 1,8 milyon ve 1,66 milyon yıl öncesine ait. Ancak atalarımızın bu yerlere ne zaman yayıldığı sorusu, atalarımızın hangi bölgelere yayıldığına da bağlıdır ve burası, işlerin oldukça ilginç olmaya başladığı yerdir. 1.8 milyon yıl önce ortaya çıkan Homo erectus, Afrika, Orta Doğu, Hindistan, Pakistan, Çin ve Endonezya adalarına yerleştiği için biliniyor. H. erectus’un Afrika’dan bu kadar geniş bir alana yayılan ilk ev sahibi olduğu düşünülüyordu. Daha önceki hominin türleri genellikle Afrika’nın çeşitli bölgelerine sınırlandırılır ve Doğu Afrika’dan dışarıya doğru yayılır.

Afrika’da 2.4 milyon yıl önce kullanılan araçları kullanan hominin varsa, bu iki şeyden biri anlamına gelir. O zamanlar Doğu Afrika’da yaşamakta olan hominin türleri, zor anlaşılan bir arazide 2500 kilometrelik bir yolculuğa çıkmıştı. Ya bunu anlamak için özellikle anlaşılmamış bir neden vardı. Ya da Kuzey Afrika’da, aynı zamanda bağımsız olarak keşfedilen tanımlanamayan Oldowan teknolojisini ve araçlarını kullanmaya başlayan hominin grupları vardı. Bilinen en eski hominin 7 milyon yaşındadır ve Çad’da yaşamaktaydı. Aslında Doğu Afrika, insanlığın sözde beşiği olmasına rağmen, milyonlarca yıl öncesine ait çeşitli hominin türlerinin yayıldığı görülmektedir.

Bu, takım kullanımı sorununu potansiyel olarak karmaşıklaştırır. Alet kullanımı bir zamanlar Homo ve Australopithecus cinsleri arasındaki en önemli ayırt edici faktörlerden biri olarak düşünüldüğünde, Australopithecus garhi gibi bazı australopithecine türlerinin olası araç kullanıcıları olduğu keşfedildi. Şempanze türlerinde de alet kullanımı gözlenmiştir. Cezayir bölgesinde hiçbir kemik bulunmadığı için, atalarımızdan hangisinin, bu eski kalıntıların oluşumunda katkısı olup olmadığı henüz bilinmiyor. Bu bulguların toplu olarak gösterdiği şey, Hominin Afrika’ya ve daha geniş dünyaya nasıl yayıldığı konusundaki anlayışın eksik kalmasıdır.

*Hominin: İnsan Karakteristiği, ilk çağ insanları

*Homo erectus: Dik duran insan manasına gelen ilk çağ insanı.

*Australopithecus: Afrika’da bir ile dört milyon yıl önce yaşamış olan, homininlerin soyu tükenmiş bir cinsidir.

Kaynak:
extremetech
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close