Bilim

Graphene, ‘Akıllı Tekstil’ İçin Yeni Potansiyeli Açığa Çıkardı

Uygun fiyatlı, dayanıklı ve kitlesel üretilen ‘akıllı tekstiller’ yaratma arayışı; mucize malzeme Grafen kullanımıyla yeni bir ivme kazandı.

Exeter Engineering bölümünden Profesör Monica Craciun liderliğindeki uluslararası bir ekip; gündelik kıyafetlerin üretimine dahil edilebilecek tamamen elektronik lifler yaratmak için yeni bir tekniğe öncülük etti. Şu anda, giyilebilir elektronik cihazlar, esasen yapıştırıcı cihazların kumaşlara yapıştırılmasıyla elde edilmektedir; bu, çok sert ve arızaya karşı duyarlı oldukları anlamına gelir.

Yeni araştırma, elektronik cihazları, kumaşın üzerine doğrudan gösterilmesini sağlayacak hafif, dayanıklı bileşenlerle elektronik elyafları kaplayarak, malzemenin kumaşına entegre ediyor.

Araştırma ekibi, keşiflerin, her gün yapılan uygulamalarda kullanım için giyilebilir elektronik cihazların yaratılmasında, kalp atışları ve tansiyon gibi tıbbi izlemelerin ve tıbbi teşhislerin geliştirilmesinde devrim yaratabileceğine inanıyor.

Exeter Üniversitesi’ndeki Grafen Bilim Merkezi, Portekiz’de Aveiro ve Lizbon Üniversiteleri ve Belçika’daki CenTexBel’den uzmanları içeren uluslararası işbirliği araştırması, Flexible Electronics dergisinde yayınlandı.

Araştırmanın ortak yazarı Profesör Craciun şunları söyledi: “Gerçek anlamda giyilebilir elektronik cihazların elde edilmesi için, bileşenlerin malzemeye dahil edilebilmeleri ve basitçe bunlara eklenmemeleri hayati önem taşıyor.”

Graphenea’da Araştırma Bilimcisi ve Profesör Craciun’un Exeter ekibindeki eski doktora öğrencisi Dr. Elias Torres Alonso; “Bu yeni araştırma, akıllı tekstillerin, çok uzak olmayan bir gelecekte pek çok alanda önemli bir rol oynayacağının göstergesidir. Grafen lifleri kumaşa dokunduktan sonra, elektroniklerin tekstile tam entegrasyonu için yeni bir teknik ürettik. Şu anda tek sınır kendi hayal gücümüz..”

Sadece bir atom kalınlığında olan grafen, elektrik iletebilen en ince maddedir. Çok esnektir ve en güçlü malzemelerden biridir. Bilim insanları ve mühendisler, son yıllarda, giyilebilir elektronik cihazlarda kullanım için  grafeni kullanmaya başlamışlardır.

Bu yeni araştırma, dokunma sensörü ve ışık yayan cihazlar oluşturmak için yeni, grafen bazlı elektronik elyafları bağlamak için mevcut polipropilen lifleri (tipik olarak tekstil endüstrisinde bir dizi ticari uygulamada kullanılmıştır) kullanmıştır. Yeni teknik, kumaşların, elektrotlara, ek materyallerin tellerine ihtiyaç duymadan, gerçekten giyilebilir ekranları içerebileceği anlamına gelir.

Exeter Physics Üniversitesi’nden Profesör Saverio Russo; “Elektronik cihazların kumaşlara dahil edilmesi, bilim insanlarının bir kaç yıl boyunca üretmeye çalıştıkları bir şeydir ve modern teknoloji için gerçekten değişmekte olan bir ilerlemedir.”

Exeter’in Mühendislik bölümünden Dr. Ana Neves; “Bu yeni tekniğin kilit noktası, tekstil liflerinin esnek, konforlu ve hafif olmaları ve modern yaşamın talepleriyle başa çıkacak kadar dayanıklı olmalarıdır.”

2015 yılında, Exeter Üniversitesi’nden Profesör Craciun, Profesör Russo ve Dr Ana Neves’in de dahil olduğu uluslararası bir bilim insanı ekibi; şeffaf, esnek grafen elektrotları tekstil endüstrisine yaygın olarak bağlı olan liflere yerleştirmek için yeni bir tekniğe öncülük etmiştir.

Kaynak:
Science Dailyphys.orgEurekAlert!
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close