VR/AR

Arttırılmış Gerçeklikte Robotik Bir Yardımcı Kullanarak 3D Baskı Yapmak

RoMA: Artırılmış Gerçeklik ve Robotik Yazıcı ile İnteraktif İmalat, başlıklı bir 2018 araştırma makalesinde: Cornell Üniversitesi’nde Bilgi Bilimi Doktora Öğrencisi Huaishu Peng ve MIT ve Cornell Üniversitesi temelli araştırmacılardan oluşan bir ekip, RoMA’yı tanıttı. RoMA, VR kulaklık ve hareket kontrolleri ile çalışan etkileşimli bir üretim sistemi sağlamak için AR CAD editörünü kullanan bir robotik modelleme asistanıdır.

Hazırlanan videoda, Huaishu bir Ovrvision stereo kamera ile donatılmış bir Oculus Rift kulaklık takıyor. Çünkü bir çift hafif değiştirilebilir Oculus Touch kontrol cihazını kullanarak 3 boyutlu bir mekanda bir 3D demlik modeli tasarlıyor. Artırılmış gerçeklikteki dijital nesnesinde çalıştığı için, dönen bir platforma takılan bir 6DoF robotik 3D yazıcı, kullanıcıların eylemlerini gerçek zamanlı olarak taklit eder ve süreçte artırılmış nesnenin gerçek dünyadaki bir kopyasını oluşturur.

Peng; “Bilgisayar ekranında 3D modeller tasarlamak yerine, kullanıcılara robotla birlikte çalışma fırsatı sunmak istedik. Harika olan şey, robotun kullanıcıların tasarımını aynı anda ve aynı yerde yazdırabilmesidir. Tasarımcı, tasarım aşamasında somut bir geri bildirimle ayarlamalar yapabilir. AR ve robot kombinasyonu, tasarımcının bir sonraki özelliklerini tasarlamak için sadece basılmış parçayı kullanmasına izin verir. Tasarımcı, mevcut bir fiziksel nesneyi doğrudan tasarlayıp yazdırabilir. Bu tasarım ve imalat arasındaki süreci önemli hale getiriyor.”

AR-3D Kombinasyonu

AR CAD editörüne eşlik eden yazıcı, zahmetsiz olduğu kadar sezgisel bir modelleme deneyimi yaratmak için birçok benzersiz özelliğe sahiptir. Editörün yakın çevresinde, kullanıcılar robotik baskı kolunu manuel olarak kontrol etme ve hareket kontrollerini kullanarak nesnelerini tasarlama becerisine sahiptir. Kullanıcılar platformu kapmak ve modellerini her iki yönde döndürmekte özgürdür. Kol otomatik olarak kullanıcıdan uzakta güvenli bir mesafede kalacak ve her seferinde tehlike içermeyen bir deneyim sağlayacaktır. Kullanıcı makineden uzaklaşırsa, sistem otopilot modunu devreye sokacak ve sağlanan dijital referansa göre projeyi kendisi tamamlayacaktır.

Araştırma aşamasında oluşturulan örneklerden bazıları, bir çaydanlık, iki katlı bir garaj modeli, oyuncak aslan için tasarlanmış bir pelerin ve model bir jet avcı uçağı için yeni bir stand içeriyordu.

Peng “Gelecekte robotik bir kolun akıllı bir tasarım asistanı olmasını bekliyoruz. Artırılmış gerçeklik ve 3D baskı kombinasyonu ile örneğin, mobilya ve diğer hızlı baskılı fiziksel eşyaları gerçek bir ortamda yapmak için çok umut verici bir gelecek var.”

RoMA: Artırılmış Gerçeklik ile Etkileşimli İmalat ve Robotik Yazıcı makalesi, Cornell Bilgi Bilimi Doktora Öğrencisi Huaishu Peng, Bilgisayar Bilimleri Yüksek Lisans Öğrencisi Jimmy Briggs, Bilgisayar Bilimi Doktora Öğrencisi Cheng-Yao Wang, Bilgi Bilimi Profesörü Francois Guimbretiere, Central Florida Üniversitesi’nden Joseph Kider, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Stefanie Mueller ve Hasso Plattner Enstitüsü’nden Patrick Baudisch tarafından kaleme alınmıştır.  

Kaynak:
vrscout
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close