Robotik

Bitki Cyborg, Tercih Edilen Bir Işık Kaynağına Kendini Taşıyabilir

MIT Media Lab’deki bir araştırma ekibi, bir bitkiyi elektronik ile bir araya getirdi ve bunun sonucunda bitkinin daha parlak bir noktaya geçmek istediğinde seçim yapmasına izin veren bir cyborg geliştirdiler. Cyborg, takım lideri Harpreet Sareen’in buluşudur ve ona Elowan adını vermiştir.

Bitkiler ışığı algılama kabiliyetine sahiptir. Eğer gerçekten dikkatlice izlerseniz, aslında, bir ayçiçeği hareketinin gökyüzüne doğru hareket ederken doğrudan güneşle yüzleştiğini görebilirsiniz. Önceki araştırmalar, bitkilerin birçok doğal sensör ve yanıt sistemine sahip olduğunu göstermiştir; örneğin, nem ve sıcaklık seviyelerine veya ekildikleri topraktaki su miktarına tepki verirler. Bu yeni çalışmayla, araştırmacılar, saksı tabanını elektronik ve elektrikli bir motorla donatılmış tekerleklere koyarak bir bitkiye daha fazla özerklik vermeye çalıştılar.

Fikir oldukça basit; bir bitki tarafından üretilen elektrik sinyallerini dinleyen ve sonra bu sinyalleri motorlu tekerlekler tarafından gerçekleştirilen komutlara dönüştüren yer sensörleri. Sonuç, kendini kaynağa yaklaştırarak ışık yönündeki değişimlere cevap verebilen bir bitkidir. Araştırmacılar bunu, Cyborg’u iki masa lambası arasına yerleştirerek kanıtladılar ve onları açıp kapattılar. Bitki açık olan ışığa doğru, hiçbir etki olmadan hareket etti.

Bu çalışma, doğanın işleme gücünü kullanma amacıyla tasarlanmış bir projedir.  Örneğin, Elowan, güneş panellerini,  mümkün olan en fazla güneş ışığını almak için bir evin üzerinde hareket ettirecek şekilde değiştirilebilir veya sensörler ve denetleyicilerle donatılmış ofis bitkileri, yalnızca bitki için değil, aynı zamanda alanlarını paylaşan işçiler için de sıcaklık ve nem seviyelerinin optimize edilmesini sağlayabilir.

Ekip, insanlara çeşitli şekillerde fayda sağlayabilecek hibrit cihazlar yaratmak için bitkilerin doğal işlem gücünü yakalamayı umarak araştırmaya devam etmeyi planlıyor…

Kaynak:
TechXplore
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close