Bilgisayar

Seagate’den, 16 TB HAMR Sürücüleri

Seagate, kendi iç laboratuvarlarında HAMR (Isı Destekli Manyetik Kayıt) kullanılarak oluşturulan bir 16 TB HDD’nin başarılı bir şekilde tamamlandığını duyurdu. Şirket, yeni HAMR disklerinin çeşitli senaryolarda beklendiği gibi çalıştığını açıkladı.  Bu sayede veri tabanları ile kurumsal müşterilerin diskleri bağladıklarında hiçbir değişiklik yapmaları gerekmeyecek.

HAMR’ın geliştirilmesinden önce, daha yüksek disk kapasiteleri, aynı sürücü muhafazasına daha fazla plaka yerleştirmek için helyum kullanılarak ya da her ikisi ile, shingle manyetik kaydın benimsenmesiyle sağlanmıştır. Shingle manyetik kayıt, geleneksel HDD’lerle karşılaştırıldığında bir hataya maruz kalıyor çünkü söz konusu “shingle”, sürücü izleriyle çakışıyor.

Veriyi sürücünün bir kısmına kaydetmek bitişik kısımlara kaydetmek demektir. Ancak bu durum daha sonra yaniden kayıt gerektirir. Öncesinde, sektörler için 512 bayt ve sektör başına 4K olan sabit diskler arasında bir geçiş noktası vardı. Bu, sürücülerin düzgün bir şekilde çalışması için özel yazılımlar (eski işletim sistemlerinde) gerektiriyordu. HDD teknolojisindeki büyük bir değişiklik; bir işletim sistemi güncellemesi veya özel bir yazılım desteği gerektirebileceği fikrinden gelir. Ancak Seagate, bunun bir sorun olmadığını söylüyor.

HAMR, sürücüye kaydetmeye başlamadan önce ısıtmak suretiyle shingle manyetik kayıtla ilişkili performans kaybını önler. Yazılan noktadaki sıcaklığın geçici olarak arttırılması, gerekli manyetik alanın oluşturulmasını ve daha küçük bir bölgeye kaydını kolaylaştırır. Böylelikle alan yoğunluğunda etkili bir artış sağlar. Bu küçük bir teknik başarı sayılmaz…

Yazılan bölgeler, kırılmada normal lazer odaklı ısıtmanın kullanılmasını önleyecek kadar küçük bir alanda ısıtılmalı ve 1 nano saniyeden daha az bir ısıtma, kayıt ve soğutma döngüsüne ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda tekrarlanan nokta; ısıtmanın etkilerinin kontrol edilmesi gereklidir. Sürücü kaplamaları, sürücü temas ve etkilenmemesi gereken bitişik manyetik veriler içerir. Bu zorluklar, doğrudan lazer bazlı ısıtma yerine nano ölçekli yüzey plastikleri (yüzey güdümlü lazer), yeni tip cam plakalar ve hızlı nokta ısıtmayı tolere eden veya kayıt sırasında temas etmeden etki eden ısı kontrol kaplamalarının geliştirilmesini gerektirdi.

Bu gibi bilgiler, bugün hâlâ genel performansının SSD’lere bir bağlı olmaması gerektiğini gösteriyor. Sabit diskler hızlı olmayabilir, ancak kapasitelerini artırmaya yönelik teknik çalışma, kendi başına son derece ilgi çekici olabiliyor. Aynı büyüklükteki form faktöründe daha fazla veri depolamanın zorluğu ise; silisyumun yeni düğümlere ölçeklenmesinin zorluğunun artmış olmasıdır. 

Kaynak:
exteremetech
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,67 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close