Astronomi ve Uzay

Karanlık Maddenin Gizemi Çözülmüş Olabilir

Bilim insanları, uzun bir zaman boyunca, evrenin genişlediğine ve sonunda yavaşlayacağına inanıyorlardı. NASA’nın Hubble teleskopu ile uzaya bakmaya başladıklarında, garip bir durum ortaya çıktı. Evren yavaşlamıyordu, hızlanarak genişliyordu. Bu mantıklı değildi ve astrofizikçiler bunu açıklayamadı.

Birkaç rakip teoriyle yüzleştiler, ancak büyük ölçüde buna odaklandılar. Evrenin yüzde 95’i karanlık madde* ve karanlık enerjiden oluşuyordu.  Karanlık madde ve karanlık enerji ayrı fenomenler olarak düşünüldü. Ancak Oxford Üniversitesinde araştırmacı olan Jamie Farnes, hem karanlık madde hem de enerjinin “negatif kitleler” olarak var olabileceğine inanıyor.

Karanlık Sıvı

Bilimsel Astronomi ve Astrofizik dergisinde yayınlanan Farnes teorisi, evrenin tuhaf özelliklerini açıklıyor. Birincisi, galaksiler çok hızlı dönerek kendilerini parçalara ayırırlar. Ancak “karanlık madde ışık halkası” bu yıkımı önler. Yeni teori, negatif kütle “karanlık akışkanın” bu halkaların oluşmasına yol açmış olabileceğini düşündürmektedir.

Dr Farnes, “Artık karanlık madde ve enerjinin, ‘negatif yer çekimi’ türüne sahip bir sıvıya birleştirilebileceğini düşünüyoruz. Bu konu bize özgü olsa da, kozmozun** hem pozitif hem de negatif niteliklerde simetrik olduğunu öne sürüyor.”

Negatif madde daha önce de öne sürülmüştür. O zamandan beri evrenin genişledikçe malzemenin daha az yoğunlaşacağı düşünülmektedir. Ancak bu durum, karanlık enerjinin zamanla incelmediğini ortaya koyan gerçek gözlemlerle çelişir. Böylelikle Farnes, yeni karanlık enerjinin sürekli yaratıldığını ve ortadan kaybolan negatif maddeyi yeniden doldurduğunu ileri sürer. Bu sayede, daha fazla negatif enerji devamlı olarak var olduğundan, böyle bir akışkan, evren genişlese de incelmez.

The Conversation dergisinde yayınlanan bir makalede, Farnes, negatif kitle teorisinin yanlış olabileceğini kabul etmekle birlikte, gelecekteki gözlemlerle, kozmosun gizemlerini açıklamak için yeni bir model sağlayabileceğini umuyor.

Farnes; “Güçlü kanıtlar, şimdi bu olasılığı dikkate almamız gereken bir yere taşıdı. Sonuç oldukça güzel görünüyor: karanlık madde ve enerji tek bir maddede birleştirilebilir. Bu durum her iki etkinin negatif kitleler denizinde sörf yapması gibi basit bir şekilde açıklanabilir.”

Kare Kilometre Dizisi (SKA), Avustralya ve Güney Afrika’da yapılması planlanan büyük bir çok telsizli teleskop projesidir.

Şimdi araştırmacılar, teorinin şu anda inşa edilen ve tamamlandığında dünyanın en büyük teleskobu olacak Kare Kilometre Dizisi*** kullanılarak test edilebileceğini umuyorlar.  Ama eğer doğruysa, evrenle ilgili şu an sahip olduğumuz resim olan LambdaCDM’yi**** düzeltebiliriz. Ki bu da, fizik için büyük bir sorun olan karanlık madde ve enerjinin ne olduğunu açıklıyor.

Lambda-CDM, evrenin hızlandırılmış genişlemesi. Bu şematik diyagramdaki zaman çizgisi, Big Bang / enflasyon dönemi 13.7 Byr’dan günümüz kozmolojik zamana kadar uzanır.

Farnes “Çalışmak için hala birçok teorik konu ve hesaplama simülasyonu var. LambdaCDM yaklaşık 30 yıllık bir geçmişe sahip. Ancak LambdaCDM’in bu yeni genişletilmiş versiyonu kozmolojimizin diğer gözlemsel kanıtlarıyla doğru bir şekilde eşleşecek mi? Bunu görmek için sabırsızlanıyorum. Eğer bu doğru ise, bize kozmosun %95’inin estetik bir çözüme sahip olduğunu gösterecektir: Yani basit bir eksi işaretini koymayı unutmuşuz.” 

 

*Karanlık Madde: Kozmoloji ve astronomi ile ilgili gözlemleri açıklamak için öne sürülen bir madde türüdür.

**Kozmoz: İçinde bulunduğumuz evren

***Kare Kilometre Dizisi (SKA): Avustralya ve Güney Afrika’da yapılması planlanan büyük bir çok telsizli teleskop projesidir.

****Lambda-CDM: Evrenin hızlandırılmış genişlemesi.

Kaynak:
futurismindependentcnet
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close