Teknoloji ve Yaşam

Gözler, Stres Ve Zihinsel İş Yükünü Ölçebilir

İş yükü ve üretkenlik üzerine yapılan önceki çalışmalar, bir kişinin ne kadar yürüdüğü veya taşıdığı gibi fiziksel yönleri içerir ; ancak bir kişinin akıl durumunu dikkate almaz. Neredeyse kırılma hızıyla bugünün toplumundaki iş verimliliği talepleri on kat artmıştır ve görevlerin hemen tamamlanması ısrarıyla başa çıkmak gerekmektedir. MU araştırmacıları bir kişinin gözlerinin çözüm önerebileceğini keşfetti.

MU Koleji’nde Endüstri ve Üretim Sistemleri Mühendisliği Yardımcı Doçenti Jung Hyup Kim “Yaşamsal yönünüz kötü ise, o zaman vücudunuzda bir sorun oluşabilir ve doktorlar, neyin yanlış olduğunu anlamaya çalışırlar. Ruh sağlığınıza ne dersiniz? Birçok insan çalıştığı alanda birden fazla göreve sahiptir. Fakat şu anda bir insanın zihinsel sağlığı için bir ölçüm yoktur. Bununla birlikte, bir göz bebeği büyüklüğünün, bir kişinin zihinsel durumunu çok görevliyken ölçmenin anahtarı olabileceğini bulduk.”

Herkes çalışma alanlarında iş yüküne bağlı olarak farklı stresler yaşar. Kim ve MU’de yüksek lisans öğrencisi Xiaonan Yang; farklı sektörler için (acil durum iletişimcileri, ofis çalışanları, endüstri ve imalat fabrikası çalışanları gibi), çok görevli olmalarında çalışanlarının stres düzeylerini evrensel olarak ölçmek için veri odaklı bir yol bulmak istediler.

Bunu yapmak için, NASA’nın astronotları için geliştirdiği bir iş yükü metrikinden elde edilen verileri, bir laboratuvar ortamında katılımcıların göz bebeği tepkilerini gözlemleyerek karşılaştırdılar. Kim ve Yang, simüle edilmiş bir petrol ve doğal gaz rafineri tesisi kontrol odasını kullandılar. Hareket yakalama ve göz izleme teknolojisi sayesinde, katılımcıların performansını iki monitörden aynı anda izlediler; katılımcılar, alarmlar gibi beklenmedik değişikliklere tepki gösterdiler. Senaryonun basit görevleri sırasında, katılımcıların göz arama davranışları daha öngörülebilir olmuştur. Ancak, görevler daha karmaşıklaştıkça ve beklenmedik değişiklikler meydana geldikçe, göz davranışlarının daha düzensiz hale geldiği gözlemlenmiştir.

Göz Bebeği İle İş Yükü İlişkisi

Bu laboratuvar çalışmasından elde edilen veriler ve “fraktal boyut” olarak adlandırılan Kim ve Yang formülü sayesinde; göz bebeği genişlemesinin fraktal boyutu ile bir kişinin iş yükü arasında negatif bir ilişki olduğunu keşfettiler. Araştırmacılar, göz bebeği genişlemesinin bir kişinin çoklu görev ortamında zihinsel iş yükünü göstermek için kullanılabileceğini düşünmektedir.  Kim ve Yang, bu bulgunun, sistemlerin, zihinsel olarak aşırı çalışan işçilerden kaçınmak ve daha güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak için nasıl tasarlanması gerektiği konusunda daha iyi bir anlayış sağlayabileceğini umuyor. Bir gün bu bulgu, işverenlerin ve eğitimcilerin, bir kişinin yorgunluktan önce yaşayabileceği maksimum stres düzeyini belirleyebileceği bir araç olarak kullanılabilir.

Kim; “İnsanların her seferinde mükemmel çalışabilmeleri harika olurdu. Ama yorgun olduğunuzda, genellikle bir hata yaparsınız. Dolayısıyla, eğer bir işçinin zihinsel esenliğini izleyebilirsek, gelecekteki hataların gerçekleşmesine engel olmayı umabiliriz.”

Kim ve Yang, bu bulguyu farklı yaş gruplarını ve kalp atışı, beyin sinyalleri , kas veya sinir reaksiyonları gibi belirli biyometrik ölçümleri içeren daha fazla araştırmaya uygulamayı planlamaktadır…

Kaynak:
EurekAlert!TechXplore
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close