Otomotiv

Nissan Otomobilleri, Teknolojik Güneş Işıkları Altında Test Ediyor

Otomobil üreticileri, boyanın yanı sıra plastik ve iç kaplama parçalarının UV ışınlarına mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını sağlamak için çok zaman ve çaba harcadılar. Nissan, bu testte bir tür fütüristik uyduya benzeyen mega güçlü bir ışığa sahip.

Zorlu Test Ortamı

Nissan, Xenon Weather-Ometer’i (XWO) Michigan, Farmington Hills’deki teknik merkezinde kullanıyor. Merkez bulutlu günler veya geceler için günün 24 saati kesintisiz parlayan kontrol edilebilir bir ortamda güneş ile aynı dalga boylarında ışık yaymak için tasarlanmış 4.000 watt xenon bir ampulden oluşur. Bu, XWO’nun bir test için gereken süreyi yarıya indirdiği anlamına gelir; Nissan, boyayı bir yıl boyunca gerçek güneş ışığı altında test etmek isterse; örneğin, XWO bu testi sadece altı ayda tamamlayabilirdi.

Mühendisler yeni boyalar, plastikler veya yeni bir arabaya yönelik diğer elementlerin testini hızlandırmak için XWO’ya bir kerede 100 malzeme numunesi koyabilirler. Örnekler, bir gün boyunca güneşin bir arabanın üzerinde nasıl hareket ettiğini simüle etmek için ampulün etrafında döner. Nissan mühendisleri hala gerçek güneş ışığı altında yeni renkler ve malzemeler deniyorlar, ancak XWO süreci hızlandırmaya izin veriyor.

Nissan Gövdesi ve Şasi Test Teknisyeni Doug Prytula: “Zorlu gerçek dünya testlerine ek olarak, bu araç zorlu ortamlar yaratmamızı sağlıyor.”

Kaynak:
cnet
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close