Robotik

HAL: RoboCop Benzeri Bir Dış İskelet

Florida'daki Brooks Rehabilitasyon, düşük vücut felci olan kişilerin Cyberdyne'nin yeni robot dış iskeleti (exoskeleton) olan Hybrid Assistive Limb (HAL) yardımıyla tekrar yürümeyi öğrenmelerine yardımcı oluyor .

Florida’daki Brooks Rehabilitasyon, düşük vücut felci olan kişilerin Cyberdyne’nin yeni robot dış iskeleti  (exoskeleton) olan Hybrid Assistive Limb (HAL) yardımıyla tekrar yürümeyi öğrenmelerine yardımcı oluyor .

IEEE Spektrumu’na göre, kullanıcıların ağırlıklarını değiştirirken, onları otomatik olarak ileri doğru yönlendiren yardımcı exoskeletonların aksine HAL; hastaların hareket etmeye çalıştığı belirli kasların hareketlerini algılar ve onlara  destek verir . Örneğin, IEEE Spectrum’un haberine çıkan  engelli Danny Bal; bir araba kazası sonucu bacaklarındaki tüm işlevi kaybetti. HAL uygulamasını kullanan 18 hastadan biri olan Bal için 60 seanslık bir program geliştirildi.  bu şekilde HAL; Bal’ın  nasıl yürüyeceğini tayin ediyor. HAL uygulaması; 2019 yılında adı henüz duyulmamış beş hastanede kullanılmaya başlanacak.

Nitty-Gritty*

 

HAL, kişinin bacağının arkasındaki elektrotlardan sinir sinyallerini alarak, nasıl yürümeye çalıştığını belirler. Bu sinyali analiz eder ve o kişinin beyninin bacaklarına; nereye gitmesini söylemeye çalıştığını belirler. Normalde, yardımcı bir exoskeleton; önceden tanımlanmış bir yürüyüşe, sadece adım atarken yardımcı olur. Bunun aksine HAL daha akışkandır; sadece bacakların  beynin istediği noktaya ulaşmasına yardımcı olur.

Dış iskeletin (exoskeleton)  direk harekete rehberlik ettiği için; kullanıcının beyni bir adım atmanın nasıl bir his verdiğini öğrenebilir. Araştırmacılar, bazı sinir sinyallerinin, (yaralanmaları ve sakatlanmaları aşıp) direk bacaklara ulaştığı sürece; bu geri bildirimin insanların sonunda HAL’ın yardımı olmadan dolaşmayı öğrenmelerine yardımcı olabileceğini söylüyor.

* Nitty-Gritty. Bir konunun veya durumun en önemli yönleri veya pratik detayları.

 
Kaynak:
Futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close