Akıllı Sistemler

Dünya’nın İlk Pilsiz Bluetooth Çipi

Nesnelerin İnterneti (IoT), milyarlarca sıradan cihazın internete bağlanmasını vaat ediyor.

Nesnelerin İnterneti (IoT), milyarlarca sıradan cihazın internete bağlanmasını vaat ediyor, ama her birinin kendi bataryası olması gerektiğinde, ne kadar küçük ya da ucuz olabileceğinin bir sınırı var. Tamamen bataryasız çalışabilen yeni bir ince kağıt Bluetooth çipi bu sorunu çözebilir. Wiliot’un pul büyüklüğündeki çipi, etrafımızdaki ortam radyo frekanslarından enerji toplayabiliyor; Wi-Fi, Bluetooth ve hücresel sinyaller gibi ve bunları çeşitli sensörlere bağlanabilen Bluetooth donanımlı bir ARM işlemciye güç vermek için kullanılabilir.

Wiliot, Bluetooth çipinin boyutunun, herhangi bir pilin bulunmamasıyla birlikte, ucuz bir şekilde üretilebileceği ve neredeyse her şeye monte edilebileceği anlamına geldiğini söylüyor. Şirket, teknoloji için birkaç potansiyel kullanım durumu sunmaktadır. Örneğin, orijinal kağıt versiyonu uzun süre kaybolduğunda dijital bir kılavuza kolay erişim sağlamak için tüketici ürünlerine yerleştirilebilir veya bir giyim etiketine konulabilir ve optimum ayarları bir çamaşır makinesine iletmek için kullanılabilir.

Bununla birlikte, sensörler ile de birleştirilebilmesi gerçeği daha ilginç olasılıklar ortaya çıkarmaktadır. Bir tedarik zinciri yoluyla öğeleri izlemeye ek olarak, bir sıcaklık sensörü, öğeler çok sıcak veya çok soğuk olduğunda rapor edebilir. Başka bir yerde, bir basınç sensörü, bir yiyecek kabının ne zaman boş olduğunu algılayabilir ve otomatik olarak değiştirme siparişi verebilir, böylece akıllı buzdolapları gerçekten akıllı hale getirilebilir.

Wiliot, şu anda hem Amazon hem de Samsung’a yatırımcı olarak güvense de; sensör etiketlerinin yaygınlaşması bir yıldan uzun sürebilir. Wiliot, 2019’da sınırlı bir sürümün bir parçası olarak sunmayı ve daha sonra 2020’de yaygın olarak kullanılabilir hale getirmeyi planladıklarını söylüyor.

Kaynak:
THE VERGEFUTURISM
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close