Teknoloji

Nöronların 3D Mikroskobu

3D mikroskobundaki son gelişmeler, zebra balığı ve meyve sineği larvaları gibi tüm model organizmaların ve ayrıca temizlenmiş fare embriyoları ve organlarının görüntülenmesini mümkün kılarak biyomedikal araştırmalarda devrim yaratmıştır

Yapılan çalışmalar sonunda geliştirilen iki yöntem, araştırmacıların karmaşık yüzeylerin ve bireysel nöronların 3D yapısını hiç olmadığı kadar iyi incelemelerine yardımcı olacak. VIB-KU Leuven’de iki teknoloji uzmanı olan Sebastian Munck ve Natalia Gunko, sinirbilimi ve bio görüntülemeyi genel olarak ilerletecek yeni görüntüleme anlaşmalarını açıkladı. 3D mikroskobundaki son gelişmeler, zebra balığı ve meyve sineği larvaları gibi tüm model organizmaların ve ayrıca temizlenmiş fare embriyoları ve organlarının görüntülenmesini mümkün kılarak biyomedikal araştırmalarda devrim yaratmıştır. 3D mikroskopundaki son gelişmeler, zebra balığı ve meyve sineği larvaları gibi tüm model organizmalarının ayrıca temizlenmiş fare embriyoları ve organlarının görüntülenmesini mümkün kılarak biyomedikal araştırmalarda kullanılıyor.

Munck, ‘birçok araştırma alanının 3D yüzeyleri belgelemek ve ölçmek için bu basit yöntemden fayda sağlayacağını çünkü ALMOST hem biyolojik hem de biyolojik olmayan örneklere uygulanabileceğini ifade etti.’ Orta büyüklükteki bir nesnenin yüzeyini 3D olarak kaydetme yeteneği perspektifleri açıyor; zoolojik ve botanik koleksiyonların dijital depoları için bu nesnelerin 3D baskısına bağlantı sağlıyor. Bilim insanları bunu yalnızca meyve sinekleri ve tohum kozalakları gibi biyolojik numuneleri değil, aynı zamanda Lego figürlülerinde de gösterilebileceğini belirtti.

Nöronlar Daha Detaylı İncelenecek

19. yüzyılın sonlarında, Camillo Golgi’nin, “siyah reaksiyon” olarak adlandırdığı şey, bireysel beyin hücrelerinin uzun uzantılarını lekelemek için bir yöntem olarak geliştirildi. Şimdi Golgi yöntemi olarak adlandırılan protokol yıllar boyunca rafine edilmiş ve nörobiyolojideki çığır açan gelişmeler için etkili olduğunu kanıtlamıştır. Yine de, Natalia Gunko’ya (VIB-KU Leuven) göre Golgi boyama teknikleri araştırma ve klinik teşhislerde hala yaygın olarak kullanılıyor; ancak elektron mikroskobu ile nöronların subselüler mimarisinin çalışmasıyla uyumlu değiller. Gunko ve ekibi bu yöntemi kullanarak elektron mikroskobuna uyarladılar. Nöronların çevresinde gelişen küçük parçacıklar ortaya çıktı.

Alzheimer hastalığı modelinde nöronal alt yapı incelemesi için tekniği hemen uygulayan Gunko: “Bu, nöronların tüm uzunluğu boyunca izlenmesi, en ince detayların korunması için Golgi tabanlı bir boyama tekniğinin ilk başarılı kullanımı” dedi. Alzheimer fare modelinin beyin örneklerinde, tüm nöronlar ve amiloid plaklar arasındaki uzamsal ilişkileri görselleştirmek için boyamanın floresan etiketleme ve doku temizliği ile birleştirildi. Bu temel nöro bilimde yeni yöntemin kullanılmasının ve beyin hasarlarını gidermede nöro morfolojiyi de içermesi anlamına geliyor.

 

Kaynak:
Sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close