Fizik/Kimya

2D Manyetizması Dönüm Noktasında

Araştırmacılar manyetik düzeni kararsız hale gelen XY tipi bir antiferromagnetik malzemenin ilk deneysel gözlemini bildirdi.

Fizikte boyutluluk, maddenin yapısını belirleyen önemli bir kavramdır. Grafen keşfi, 2D’nın dünyanın kapılarını açtı. Bir veya iki atom kalınlığında bir fark yaratan bir yer olarak tanımlandı. O zamandan beri, birçok bilim insanı manyetik malzemeler de dahil olmak üzere 2D malzemelerle deneme yapmakla ilgilendi. Manyetik malzemeler dönüş davranışlarıyla karakterize edilir. Spinler sırasıyla ferromanyetlere veya antiferromanyetiklere neden olacak şekilde paralel veya birbirine paralel olarak hizalanabilir. Bunun ötesinde, tüm malzemeler prensipte, bazı temel fizik anlayışlarına göre üç farklı modele ait olabilir: Ising, XY veya Heisenberg. XY modeli, dönüşleri yalnızca x ve y ekseninden oluşan bir düzlemde hareket eden malzemelerin davranışını açıklar.

2D malzemeler iyi hizalanmış dönüşlerin desenini tahrip edebilecek sıcaklık dalgalanmalarına karşı daha duyarlı olduklarından, döndürme davranışı mıknatısı en ince seviyesine indirdikten sonra büyük ölçüde değişebilir. 50 yıl öncesine dayanan John M. Kosterlitz ve David J. Thouless ve Vadim Berezinskii bağımsız ve teorik olarak 2D XY modellerinin düşük sıcaklıklarda normal bir manyetik faz geçişine değil, daha sonra BKT geçişi olarak adlandırılan alışılmadık bir forma maruz kaldıklarını açıkladılar. Tek tek spinlerin kuantum dalgalanmalarının 2D dünyasında, dünyadakinden çok daha rahatsız edici olduğunu fark etti. NiPS3, kimyasal buhar biriktirme adı verilen bir teknikle çoklu katmanlar halinde hazırlanabilir ve daha sonra, bir manyetik düzen ve katman sayısı arasındaki korelasyonu incelemek için tek katmana dökülür.

Araştırmacılar antiferromanyetik sırasını tamamen tek tabakaya indirgemeyi sürdürdüğünü tespit etti. Bu durum demir trithiohifosfosfat (FePS3) ‘ın aksine bir çalışmayı gerektiriyordu. Grup ayrıca Heisenberg modelini ve antiferromanyetik malzemelerin diğerleriyle kombinasyonundan kaynaklanan yeni fenomenleri araştırıyor.

Kaynak:
Sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close