Tıp

Omurilik Stimülasyonu, Felçli Hastalarda Otonom Fonksiyonları Geri Getirebilir

ABD'de, omurilik yaralanması nedeniyle, 290.000'den fazla insanın yaşadığı tahmin edilmektedir. Önceden bazı işlevlerin, genç ve sağlıklı hastalarda birkaç yıl içinde eski haline getirilmesinin mümkün olduğu gösterilmiştir.

Araştırmacılar omurilik stimülasyonunun bazı gönüllü hareketleri ve kardiyovasküler, bağırsak ve mesane gibi otonomik fonksiyonları hemen hiçbir ciddi rehabilitasyona gerek kalmadan hemen geri getirebileceğini gösteriyor.

Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesinde Beyin Cerrahı ve ayrıca E-STAND Klinik araştırmasının lideri olan Dr. David Darrow: “Bu, epidural stimülasyonu kullanma; matematikteki geçmiş deneyimleri bir araya getirmeye, biyomedikal mühendisliği dahil olmak üzere birden fazla disiplinden araştırmacının işbirliği yapmasına ve gerçekten yenilikçi bir deneme kurmasına fırsat vermiştir. Sistemi, hastalar için zorlamak istedik; bir kere çalıştığını belirledikten sonra da hasta bakımına çeviri için diğer engelleri yıkmaya devam ettik.”

Son zamanlarda Neurotrauma Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, Darrow ve meslektaşları, her ikisi de yıkıcı travmatik omurilik yaralanması geçirmiş olan ilk kadın hasta grubunu yerleştirdi. Her iki hastanın da hiçbir alt vücut işlevi yoktu ve MRG’de yaralanma seviyelerinde çok az rezidüel (artakalan) omurilik görüldü. İki kadın yaralanmadan beş ve on yıl sonra, yaşamlarının 5. ve 6. yılında; diğer araştırmacıların çalışmaları ile karşılaştırıldığında omurilik yaralanması ortalama hastaya daha yakındır.

Epidural Stimülasyon

Minnesota Tıp Fakültesi Nöroşirürji Üniversitesi’nde Doçent ve Hennepin Healthcare’de Beyin Cerrahı olan Uzma Samadani: “Omurilik yaralanmasından dolayı felç olan birinin bacağını 10 yıldan daha fazla bir süre sonra hareket ettirmesini sağlamak, kariyerimin en büyük anlarından biriydi.”

Bu çalışmada araştırmacılar, kimin epidural stimülasyon alabileceği prensiplerini genişletmiştir.

Darrow: “Omurilik yaralanması olan hastaların genel popülasyonuna çok daha yakın bir popülasyonu incelediğimize inanıyoruz. Travmatik omurilik yaralanması olan çok daha fazla hasta için bir kapı açtık.”

Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi, Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Yardımcı Doçenti Ann M. Parr: “Tüm bunlar heyecan verici olsa da, bu terapiyle ve birçoğunu Minnesota Üniversitesi’nde okuduğumuz diğer yollarla, halen yapılacak çok araştırma var.”

Kaynak:
news-medical
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close