Astronomi ve Uzay

Bilim İnsanları, 300.000 Yeni Galaksi Keşfetti

18 ülkeden 200 bilim insanının katıldığı ve Hollanda'da Düşük Frekanslı Dizi (LOFAR) teleskopu kullanılarak yapılan bir çalışmada; gökyüzünün yeni bir haritası yayınlandı. Bu çalışmaya göre; 300.000 yeni galaksi keşfedildi.

18 ülkeden 200 bilim insanının katıldığı ve Hollanda’da Düşük Frekanslı Dizi (LOFAR) teleskopu kullanılarak yapılan bir çalışmada; gökyüzünün yeni bir haritası yayınlandı. Bu çalışmaya göre; 300.000 yeni galaksi keşfedildi. LOFAR Teleskobu, optik aletlerin göremediği ışık kaynaklarını tespit edebilir. Bilim insanları; cihazı kullanarak, bir zamanlar Dünya’dan tespit edilemeyecek kadar zayıf olan galaksiler olduğu düşünülen, yüz binlerce ışık kaynağını görebildiler. Keşif; evrene yeni bir ışık tutuyor.

LOFAR teleskobu, galaksiler birleştiğinde üretilen eski radyasyonun izleri veya “jetleri” ile çalışır. Bu jetler milyonlarca ışık yılı boyunca uzayabilir.

Edinburgh Üniversitesinde Ekstragalaktik Astrofizik Profesörü Philip Best: “LOFAR, dikkat çekici bir hassasiyete sahip. Teleskop, bu jetlerin en büyük galaksilerin hepsinde bulunduğunu görmemizi sağladı. Kara delikler o kadar güçlü bir çekim kuvvetine sahiptir ki, hiçbir şey onlardan kaçamaz. Yeni gözlemler, bilim insanlarının zaman içinde kara deliklerini karşılaştırmalarını ve nasıl geliştiğini görmelerini sağlayacak.”

UNILAD

NASA‘nın Hubble Uzay Teleskobu’ndan gelen bilgileri kullanan bilim insanları, evrende 100 milyardan fazla galaksinin olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, birçoğu geleneksel tespit teknikleri kullanılarak, gözlenemeyecek kadar eski ve çok uzak olabilir.

Yedi Avrupa ülkesinde bulunan bir radyo anteni ağından oluşan LOFAR teleskobu ise bilim insanlarının, gökyüzünün sadece yüzde 2’sini çizmelerine yardımcı oldu. Ekip, daha önce tespit edilmemiş radyo kaynaklarının 15 milyona kadar çıkacağını söyledikleri tüm kuzey gökyüzünün, yüksek çözünürlüklü görüntülerini oluşturmayı planlıyor.

Kaynak:
NASAcbs news
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close