Ses ve Görüntü Sistemleri

Tüm Sesi Engelleyen ‘Akustik Metamateryal’

Boston Üniversitesi’nden bilim insanları, bütün sesleri bloklayan bir materyal üretti.

Boston Üniversitesinden bilim insanları, bütün sesleri bloklayan bir materyal üretti.

Gürültü ve ses kirliliği insanları aşırı şekilde rahatsız etmektedir. Özellikle günümüzde iş koşullarına bakıldığında, kalabalık ofisler ve mekanlar için ses yalıtımı büyük bir sorun olmaktadır.

Boston Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir ekip, yakın zamanda bir PVC borunun ucuna hoparlör takarak onu yüksek sese getirdiler. Bunun sonucunda ise hiçbir şey duyulmadı. PVC boruya yerleştirilen, 3 boyutlu yazıcıyla üretilmiş bir halka, borunun içindeki sesin %94’ünü bastırmayı başardı. Bu noktada ses, insan kulağının duyamayacağı kadar zayıflamıştır.

“Akustik metamateryal” adı verilen bu halka, matematiksel olarak özel tasarlandı. Bu malzeme, belli frekanslardaki sesleri geldikleri yere geri yansıtacak şekilde üretildi. Genel akustik paneller daha farklı bir çalışma prensibine sahiptir; çoğunlukla sesi emer ve titreşimleri ısıya dönüştürür. Bu sistemde ise hava ve ışık rahatça geçerken ses dalgaları geçemiyor.

Mimari ve iç tasarım için etkileri dikkat çekicidir; çünkü bu metamalzemler yapılı çevreye birçok farklı şekilde uygulanabilir. Örneğin, ses geçirmez saydam duvarlar inşa etmek için istiflenebilirler. Doğru akustiği sağlayacak şekilde bu malzeme ile kaplanan bir stadyumda ambiyans bir anda iki katına çıkabilir.

Araştırmacılar ayrıca, HVAC sistemlerinin bu susturucularla donatılabileceğine ve drone türbinlerini bu halkalarla susturabileceklerine inanıyor. Hatta MRI makinelerinde, küçük bir alanda sıkışıp kalan hastalar için can sıkıcı derecede gürültülü olabilen bu ortamlarda bile kullanılabilirler. Gelecekte susturucular için düşünülen bu olasılıkların, duruma göre uyarlanması gerekli olabilir.

Boston Üniversitesi Profesörü Xin Zhang: “Fikir olarak, artık her şeyin sesini bastırabilecek matematiksel bir nesne tasarımına sahibiz.”

 

Kaynak:
FAST COMPANYFUTURISM
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close