Kültür-Sanat

Refik Anadol’dan Dijital Yeraltı Sanatı: “Makine Halüsinasyonu”

Sanatçı Refik Anadol'un “Makine Halüsinasyonu” Chelsea Market'in kazan dairesinde sergilenecek...

Sanatçı Refik Anadol’un “Makine Halüsinasyonu” Chelsea Market’in kazan dairesinde sergilenecek…

Refik Anadol; dijital sanat alanındaa, “yeraltı sanatına” yeni bir anlam getiriyor.

Dijital sanat ARTECHOUSE, New York City’deki ilk sergi alanını Chelsea Market’in kazan dairesinde, pazarın ana salonunun altındaki 6.000 metrekarelik bir alanda açıyor.

Ağustos ayından itibaren ziyaretçiler; Sanatçı Refik Anadol’un yeni mekandaki ilk gösterisi “Makine Halüsinasyonu” gibi en modern ve deneyimsel sergileri görmek için kazan dairesine inecekler.

ARTECHOUSE, Refik Anadol’un Chelsea Market’in altında sürükleyici bir atmosfer sergiliyor.. / ARTECHOUSE / Refik Anadol/amny

Anadol’un çalışması, 3 milyon 3 boyutlu görüntü kullanarak mimari “halüsinasyonlar” sergilemek için yapay zeka / makine öğrenimini kullanıyor. Sergi; bilginin mekansal olarak nasıl deneyimlenebileceğini araştırmak ve “uzay” hakkındaki geleneksel fikirlere meydan okumak için amacını taşıyor.

Anadol: “Mimarlık ile hibrid ilişkinin ve zaman ve mekan algımızın anlaşılmasına yardımcı olmak için makine zekası kullanarak, ‘Makine Halüsinasyonu’ izleyiciye mimarlığın geleceğine bir bakış açısı sunuyor.”

ARTECHOUSE Kurucusu ve Sanat Direktörü Sandro Kereselidze: “Bu, verilerin ne olduğunu ve ne kadar veriyi geride bıraktığımızı anlamakla ilgili. Bir yıldan fazla bir süredir onunla birlikte çığır açan bir şeyi nasıl yapabileceğimizi anlamaya çalışmak için çalışıyorum. Amaç, insanların verileri ve yapay zekayı ve 21. yüzyılda birlikte nasıl çalıştıklarını anlamalarını sağlamak.”

ARTECHOUSE / Refik Anadol/amny

Kereselidze: “Kazan dairelerinin tuğla duvarları ve pişmiş toprak tavanlarıyla plandığımız gibi kullanılacak uygun bir yer… ARTECHOUSE’u New York’a getirmek, misyonumuz için bir sonraki adım oldu. Chelsea’nin merkezindeki Chelsea Market’i kullanarak, New York’a yeni bir sanat deneyimi getirmeyi amaçlıyoruz. Refik Anadol’un sınır zorlayan konseptleri; ARTECHOUSE’nin bir sanat sergisinde ve deneyim ortamında mümkün olanı genişletme taahhüdüne uygun… ”

ARTECHOUSE, Washington, D.C., Albuquerque ve Miami’deki bir dizi sanatçının dijital sanat eserlerini sergileyecek ve Anadol; diğer projelerin yanı sıra, tarihini kapsayan sürükleyici bir sergi için Los Angeles Philharmonic ile birlikte çalıştı.

Bu mekanda, üç ayda bir değişecek döner bir sergi programı olacak.

Kaynak:
amny
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close