Fizik/Kimya

Kuantum Dolaşıklığı’nın İlk Fotoğrafı

Görüntü, İskoçya Glasgow Üniversitesi'ndeki fizikçiler tarafından yakalandı.

Kuantum dolaşıklığı;  iki parçacık birbirinden ayrılmaz bir şekilde bağlandığında oluşur ve bunlardan birine ne olursa olsun, birbirlerinden ne kadar uzakta olduklarına bakılmaksızın derhal etkilenir. 

Bu özel fotoğraf, iki foton yani iki ışık parçacığı arasındaki karışmayı göstermektedir.

Araştırmacı Paul-Antoine Moreau, BBC’ye görüntünün “doğanın temel özelliklerinin zarif bir gösterimi” olduğunu söyledi.

Bu olağanüstü fotoğrafı çekmek için, Moreau ve ekibi, ‘geleneksel olmayan nesneler’ olarak tanımladıkları şeyde dolaşmış fotonların akışını patlatan bir sistem yarattı.

Deney aslında dört farklı faz geçişi altında fotonların dört fotoğrafını çekmeyi içeriyordu. Aşağıdaki resimde tamamını görebilirsiniz:

Kuantum Dolaşıklığı’nın İlk Fotoğrafı
Science Alert

Burada görülen aslında fotonların bir dizi dört aşamalı geçişlerden geçtiği, çoklu görüntülerin bir bileşimi…

Fizikçiler dolaşmış fotonları ikiye böldü ve phase-baryum borat olarak bilinen sıvı kristal malzemeden bir ışın geçirdi ve dört faz geçişini tetikledi.

Aynı zamanda, sıvı kristalin içinden geçmemiş olmasına rağmen, aynı faz geçişlerinden geçen dolaşık çiftin fotoğraflarını çekmişlerdir.

Aşağıdaki düzenekte görüldüğü gibi; dolaşan foton demeti sol alttan gelir, dolaşmış çiftin bir yarısı sola ayrılır ve dört faz filtrelerden geçer. Bu süreçte dümdüz ilerleyen diğerleri filtrelerden geçmedi, ancak aynı faz değişikliklerinden geçti.

Kuantum Dolaşıklığı’nın İlk Fotoğrafı
Science Alert

Kamera bunların resimlerini aynı anda çekebildi, böylelikle bölünmüş olmalarına rağmen her ikisinin de aynı şekilde değiştiğini gösterdi. Başka bir deyişle, dolaşmışlardı.

Einstein kuantum karmaşasını ünlü kılarken, son fizikçi John Stewart Bell kuantum karmaşasını tanımlamaya yardımcı oldu ve ‘Bell eşitsizliği’ olarak bilinen bir test kurdu. Temel olarak, eğer Bell eşitsizliğini kırılabilirse; gerçek kuantum dolaşıklıkları onaylanabilir.

Araştırma ekibi Science Advances’e; görüntülerdeki Bell Eşitsizliği’nin ihlal edildiğini gösteren bir deney rapor ettiklerini söylüyor. Ayrıca bu sonuç; hem yeni kuantum görüntüleme şemalarının yolunu açıyor, hem de mekansal değişkenlere dayalı kuantum bilgi şemalarına izin veriyor.

Kaynak:
Science Alert
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close