Yeşil Enerji

İngiltere, İlk Ticari Kriyojenik Enerji Depolama Tesisi’ni Kurmayı Planlıyor

Enerji depolama şirketi Highview Power, İngiltere'nin kuzeyine kriyojenik bir enerji depolama tesisi inşa etme niyetini açıkladı. İngiltere, bu projede; devre dışı bırakılmış bir termik santrali yaklaşık olarak destekleyebilecek 50 MW / 250 MWh kapasiteli (bir gün boyunca 25.000 ev) bir CRYOBattery'ye dönüştürecek.

Enerji depolama şirketi Highview Power, İngiltere’nin kuzeyine kriyojenik bir enerji depolama tesisi inşa etme niyetini açıkladı. İngiltere, bu projede; devre dışı bırakılmış bir termik santrali yaklaşık olarak destekleyebilecek 50 MW / 250 MWh kapasiteli (bir gün boyunca 25.000 ev) bir CRYOBattery’ye dönüştürecek.

 Kriyojenik enerji depolama tesisi; rüzgar çiftlikleri gibi yenilenebilir kaynaklar tarafından oluşturulan enerjiyi depolayacaktır.  Sistem, havayı sıvılaştığı noktaya sıkıştırarak çalışır.  Sıkıştırıldıktan sonra ihtiyaç duyulana kadar saklanır.  Daha sonra sıvı hava; hava sıkıştırıldığında yayılan sıcaklık kullanılarak ısıtılır ve bir türbini sürmek için güç sağlayan sıkıştırmanın açılmasına izin verilir.

Araştırmacılar; tekniğin akü sistemlerinden çok daha temiz olduğunu, toksik kimyasalların bulunmadığını ve emisyonların serbest bırakılmadığını ve yüzde 100 karbon içermediğini belirtti.  Ayrıca çalışması için de suya ihtiyaç duymuyor.  Basınçlı hava aynı zamanda bir bataryada depolanan enerjiden daha uzun süre depolanabilir.

 Basın açıklamasında, Highview temsilcileri; sürecin zaten iyi kurulduğunu, doğal gazı depolamak ve sıkıştırmak için kullanıldığını belirtti.  CEO Javier Cavarda, BloombergNEF zirvesindeki katılımcılara son zamanlarda yeni tesisin Slough ve Manchester’daki test tesislerinde geliştirilen teknolojiyi kullanacağını söyledi.  Sistemin, yerel şebekeye istikrar ve güvenilirlik kazandıracak, tüketicilere ise iyi bir hizmet sunması beklediğini söyledi.  Ayrıca, yeni tesisin; frekans yönetimi ve piyasa arbitrajı gibi başka hizmetler de sağlayacağını belirtti.  Cavarda; şirketin hükümetle karbon içermeyen bir geleceğe yönelik çalışma çabalarının bir parçası olarak İngiltere genelinde birden fazla kriyojenik enerji depolama tesisi kurmayı planladığını da açıkça belirtti.  Ayrıca Highview Power’ın İspanya, Güney Afrika ve Orta Doğu’daki bazı ülkeler gibi diğer ülkelerdeki yetkililerle de görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

Kaynak:
TechXplore
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close