DR. HANDE ÖZDİNLER

DR. HANDE ÖZDİNLER

Türkiye’den doğup ünü tüm dünyaya yayılan altın bir değer Dr. Hande ÖZDİNLER… Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü 1994 yılı yüksek lisans mezunu olan başarılı hekim, 1996 yılında doktorasını da yaparak tıp dünyasındaki çalışmalarında zirveye doğru emin adımlarla ilerlemiştir.
Hande Özdinler deyince akla ilk gelen başarı, ölü beyin hücrelerinin ‘floresan yöntemi’ ile kolayca görülmesidir. Bu alanda çalışırken adını duyuran ÖZDİNLER için ABD hükümeti şaşırtıcı seviyede destek sağlamıştır. Beyinde meydana gelen hastalıkların tedavisi ve olası çözümler için, ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü 2,5 milyon dolar destek payı ayırmıştır. Chicago’da Northwestern Üniversitesi Les Turner ALS Arastırma Laboratuarı Kurucu Başkanlığı’nı da üstelenen Dr.Hande ÖZDİNLER; Motori Nöron Hastalığı adı verilen Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) dalındaki buluşları ile ön plana çıkıp ABD Hükümetinin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Özdinler’in dehası sayesinde, dünyada ilk kez beyindeki motor nöronlar floresan yöntemi ile izole ediliyor ve ölü hücrelerin tespiti sağlanıyor. ALS hastaları ve tüm beyinsel rahatsızlıklarla ilgili çok önemli olan bu buluş; milyonlarca insan için umut ışığı olmuştur. Bu buluş yardımı ile hasta hücrelerin; ölüm nedenlerinin hücresel, genetik ve mekanizmal nedenleri yüksek oranda doğruluk payı ile teşhisi sağlanabilecektir. ALS için bir yenilik meydana getiren Özdinler’in çalışmaları sonucunda, ilk defa ikinci bir ilaç ALS tedavisi için onaylanmış bulunmaktadır. Bu ilacın yapılan gözlemler neticesinde ALS hastalığını yavaşlattığı gözlemlenmiştir.

Hande ÖZDİNLER International Innovation Dergisi tarafından dünyanın en iyi buluş yapan 10 kadın bilim akademisyeninden biri olarak seçilmiş bulunmaktadır. Ayrıca aldığı en önemli ödüllerden biri de, Harvard Center for Nervous System Repair ödülüdür ki bu ödüle sahip olan ilk ve tek Türk hekimdir.

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.