PROF. DR M. GAZİ YAŞARGİL

PROF. DR M. GAZİ YAŞARGİL

Tıp tarihinde Dünya çapında yüzyılın beyin cerrahı olarak adlandırılan Gazi Yaşargil, 6 Temmuz 1925 tarihinde, kaymakam olan babasının görev yeri Lice’de dünyaya gelmiş olup; ilk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamlamıştır. Lise öğrenimini de yine Ankara’da Atatürk Lisesi’nde tamamlayan YAŞARGİL, üniversite eğitimi için de Ankara’yı seçerek, Ankara Üniversitesi’nde başarılı bir süreçten sonra, 1944 yılında Almanya’ya giderek, Friedrich Schiller Üniversitesi’nde başarılı çalışmalarda bulundu. Savaş dönemindeki olumsuzluklardan dolayı, İsviçre’deki Basel Üniversitesine geçiş yaptı. 1950 yılında ise burada doktora eğitimini başarı ile tamamlayarak Bern Üniversitesi’nin Psikiyatri bölümünde görev almaya başladı.

Prof. Dr Gazi Yaşargil, Zürih’te Profesör olarak görev yapan kardeşinin yanına gelerek, nörofizyoloji profesörü olarak meslek hayatını idame ettirdir. Son derece başarılarla dolu bir doktor olan YAŞARGİL, 30 Ekim 1967 tarihinde bir ilke imza atarak, cerrahi mikroskop yardımı ile ilk beyin bypass ameliyatını gerçekleştirmiştir. Dünya çapında ses getiren bu başarı ile yetinmeyen yetenekli doktor, ekipmanları yetersiz görerek, cerrahi alanına yüzer mikroskop ve anjiyografi gibi cihazlarla katkıda bulunmayı başarmıştır.

1973 yılında Profesörlük ünvanına hak kazanan Gazi YAŞARGİL, Zürih Üniversitesi’nde Nöroşirurji dalında bölüm başkanı olmuştur. Beyin ameliyatlarında mikroskop, anverizmaların giderilmesi de yine meslek hayatında bir çığır niteliği taşımaktadır. Mikrosinir cerrahinin kurucusu olan Profesör aynı zamanda, Beyin ve Sinir Cerrahı – Profesör doktor ve Yüzyılın Beyin Cerrahı ünvanlarını almaya hak kazanmıştır. Epilepsi ve beyin tümörünü kendi tarzı ile tedavi eden YAŞARGİL’e bir ünvanda ‘’Yüzyılın Sinir Cerrahı’’ adı ile Geleneksel Sinir Cerrahlar Kongresince verilmiştir. Birçok alanda fahri doktora ve fahri üyeliği bulunan yetenekli doktorun nöroşirurji alanında onlarca ödülü bulunmaktadır.

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.