PROF DR. SİYAMİ ERSEK

6 Haziran 1920 tarihinde Uşak’ta Dünya’ya gelen Siyami Ersek, Türk tıp tarihinin unutulmaz isimlerinden biridir. İlkokul öğrenimini İzmir İkiçeşmelik’te tamamlayan başarılı doktor, ortaokul’u İzmir Erkek Lisesi’nde okumuştur. Lise öğrenimi için İstanbul’a yerleşen Siyami ERSEK, 1938 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nden birincilikle mezun olmuştur. Tıp alanındaki eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden alan Ersek, 1944 yılında mezun olarak, genel cerrahi dalında asistanlık görevine başlamıştır. Mesleğine olan tutkusu ve keskin zekası sayesinde, 1946 yılında genel cerrahi baş asistanı olarak uzmanlık kariyerine bir adım daha yaklaşmıştır. 1947 yılında ise, genel cerrahi alanındaki başarısını kanıtlayarak uzmanlık sınavındaki başarısından dolayı uzmanlık ihtisasını edinmiştir.

Üstün dehasını sürekli geliştirmeye adayan başarılı doktor, 1948- 1949 seneleri arasında İngiltere’de göğüs cerrahisi ve anesteziyoloji alanında bir takım araştırmalarda bulundu. Bu araştırmalar meslek hayatının ona getireceği başarılarına zemin oluşturmuştur diyebiliriz. Yükselen bir ivmeyle her geçen gün kendini yenileyen ERSEK, 1951 yılında Heybeliada, Senatoryumu’unda uzman cerrah olmuştur. 1956 yılına değin burada cerrahi alanında üstün başarılar sergileyerek, Bursa- Uludağ Senatoryumu’nda başhekim olma hakkını kazanmıştır. Meslek hayatında daima çok yönlü olan doktor ERSEK, 1961 senesine kadar zoru başararak hem Heybeliada Senatoryumu’nda, hem Uludağ Senetaryumu’nda hem de Süreyyapaşa Hastanesinde eş zamanlı çalışarak üç görevi aynı anda ihtiva edebilmiştir.

Prof. Dr Siyami Ersek, ülke çapında büyük başarılara imza atmasını sağlayacak olan gerekli donanımı üstün çabası sonucunda edinmiştir. Yılmayan, yenilikçi yapısı ve araştırma arzusu Ülkemizde adını uzun yıllar yaşatacak başarılara ulaştırmıştır. Bugün Siyami ERSEK denince akla gelen yegane başarılar; akciğer tüberkülozu, mikrobik hastalıkların tedavisi, pnömektomi – lobektomi ameliyatları alanındadır. Ama en önemlisi Türkiye’de ikinci kalp nakli ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olmasıdır. Ardında başarılarla dolu bir özgeçmiş bırakan yetenekli doktor, 1993 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini kapatmıştır.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close