PROF. DR. TUNCAY ULUĞ

PROF. DR. TUNCAY ULUĞ

Türkiye’nin sahip olduğu değerlerden olan, tıp alanında adından söz ettiren Prof. Dr. Tuncay ULUĞ, 1963 yılında dünyaya gelmiştir. 1981 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olmuştur. Üniversite öğrenimini 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamlamıştır. Mezun olduğu Üniversitede asistan, uzman, doçent ve profesör olarak mesleki kariyerini başarılarla taçlandırmıştır. Görev aldığı süreç zarfında, ülkedeki açık gördüğü alanları kapatmak amacı ile yurtdışına çıkmış ve Zürih Üniversitesi’nde Prof. Ugo Fisch desteği ile Fellowship yapmış ve gerekli tüm sertifikaları almıştır.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı olarak mesleğine devam eden başarılı doktor, Temporal Kemik Cerrahisi adı altında 2002 ve 2006 senelerinde 2 ayrı baskısı olan Türkçe kitabını yazmıştır. Ayrıca çevirmenliğini yaptığı kitaplarda bulunmaktadır. Başarılı bir hekim olmanın yanı sıra, Türkiye’de tasarladığı kulak cerrahi aletleri de Almanya merkezli Storz firması tarafından üretilmiştir. Dünya çapındaki tüm alet marketlerinde bu cihazlara ulaşmak mümkün. Tasarladığı bu aletler kulak ve kafa tabanı cerrahisine yöneliktir. Çift taraflı tasarlanan bu aletler basit bir şekilde kullanılabilmektedir. Bugüne değin sadece tek taraflı üretilen bu aletlerin en önemli özelliği çit taraflı kullanılabilme seçeneği kazandırılmış olmasıdır.

Alanında birçok ödüle layık görülen ULUĞ, Bulgaristan’da KBB Bölüm Kurucusu Prof. Dr. Stojan Belinov anısına verilen ödüle de sahip olmuştur. Aynı zamanda Bulgar Ulusal Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi Kongresine de konuk eğitmen olarak davet edilmiştir. Prof. Dr. Uluğ tarafından geliştirilen yüz felci, koklear implant (biyonik kulak) ve orta kulak iltihabına yönelik eşsiz çalışmalardandır. ULUĞ için sesin elektriğe çevrilmesi yöntemi ile biyonik kulak adı altında kullanılan cihazla, her iki kulağı işitmeyenler ya da sonradan işitme kaybı yaşayanlar için eşsiz yöntemler geliştiren bir dahi demek doğru olacaktır.

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.