Gökbilimciler yakın geleceğe dair, Dünyamızı “aydınlatacak” bir tahminde bulundular.

2022’de, yaklaşık bir yıl sürecek, bir çift yıldızın birleşerek, patlayacağını ve kısa bir süre için de olsa gökyüzündeki en parlak nesnelerden biri haline geleceğini gözlemlediler. Böyle muhteşem felaketlerin ne zaman gerçekleşeceğini önceden tahmin etmek zor, ancak bu çiftin, önümüzdeki birkaç yıl içinde kaçınılmaz olan dansına tanık olacağımızı belgeliyorlar. Araştırmacılar, KIC 9832227 olarak bilinen çifti 2013’te, ikili mi yoksa titreşen bir yıldız mı olduğuna şüpheyle baktıklarında, incelemeye başladılar. Yörünge hızının kademeli olarak daha hızlı bir hal aldığını ve yıldızların birbirine daha da yakınlaştığını gözlemlediler.

a contact binary star system

Çift birbirine çok yakın, aslında, aynı “atmosferi” bile paylaşıyorlar gibi. KIC 9832227’nin davranışı, araştırmacılara, birleştirilmiş bir atmosferi olan, aynı zamanda daha hızlı dönen ve 2008’de beklenmedik bir şekilde patlayan, V1309 Akrep adlı başka bir çifti hatırlattı.

İlgili resim

Hızlanan dönüşlerini doğrulamak ve alternatifleri ortadan kaldırmak için, 2 yıl boyunca dikkatle inceledikten sonra açıklamalarda bulunan ekip, bugün American Astronomical Society‘nin yıllık toplantısında, çiftin, yaklaşık 5 yıl içinde, ikili birleşmeden kaynaklanan bir “kırmızı nova” olarak patlayacağını bildirdi. Bilim adamları önümüzdeki yıllar boyunca KIC 9832227’yi izlemeye ve çifte dair tahminlerini güçlendirmeye devam edecek ve böyle bir ölüm spiralinin “kırmızı bir nova” da nasıl bittiği hakkında daha fazla bilgi edinecekler. Amatör gökbilimciler de, bunu sürekli olarak artan oranlardaki parlaklığın dalgalanmalarını ölçerek, inceleyebilirler ve patladığında hepimiz bu şovun tadını çıkarabileceğiz.

İlgili resim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bilim insanları holografik bir solucan deliği yaratıp, içinden bir mesaj gönderdi

ABD’de bir araştırma ekibi, holografik bir solucan deliği oluşturdu ve içinden bir…

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

NASA’nın, uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu…

NASA’nın uzay teleskobu Jüpiter ve uydularını görüntüledi

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter ile uyduları Europa, Thebe ve Metis’in…

Karbondioksiti Değerli Ürünlere Dönüştürmek

Karbondioksit (CO2) iklim değişikliğine önemli bir katkıda bulunur ve başta endüstriyel üretim…