British Columbia Üniversitesi bilgisayar araştırmaları profesörü Alla Sheffer, şekilleri doğru tanımlama zorunluluğuna işaret eden günlük bir nesnenin tasarım taslağını oluşturabilen yeni bir yazılım geliştirdi.

FlowRep adı verilen program, bilgisayar araştırmaları profesörü Alla Sheffer tarafından Adobe Research ve St. Louis Washington Üniversitesi işbirliği ile tasarlandı.

Sheffer “Bilgisayar farenizin daha önce hiç fare görmemiş birine benzediğini açıklamaya çalışırsanız, sözlü olarak biçimini açıklamak için mücadele edeceksiniz.

İnsanlar sözlü olarak renk veya boyutları tanımlamada iyidir. Ancak geometrik özellikleri kolayca ifade edemezler, şekilleri tanımlamanın en kolay yolu taslak çizmektir.” diyor.

Programı yaratmak için Sheffer, insanların görsel içeriği nasıl yorumladığını ve derinliği iki boyutlu çizimlerden nasıl anladığını açıklayan Gestalt psikolojisi olarak bilinen psikoloji alanındaki anlayışları kullandı. Bu bilgilere dayanarak geliştirdiği algoritmalar, uçaklar, arabalar, kahve makineleri ve kupalar gibi çeşitli şekillerin eskizlere dönüştürülmesine yardımcı olur.

“İhtiyacınız olan tek şey bir düzine vuruş ya da insanların nesnenin geometrisini daha az öngörebilecekleridir. Bu program, insan gözlemcilerinin bir şekli hayal edebilmesi için hangi yüzey eğrilerinin izini sürdüğümüz hakkındaki soruları yanıtlıyor” dedi.

Bu araştırma, Sheffer ve arkadaşlarının geliştirdiği, skeçleri ve çizimleri 3D şekillere dönüştüren daha önceki algoritmalar üzerine kurulmuştur. Bu yöntemler birlikte, çevremizdeki nesneleri yeniden oluşturmak, 3D yazdırma ve imalat gibi alanlar için kullanılabilir.

Sheffer’in programı kullanıcı çalışmalarında iyi çalıştı. Algoritma tarafından üretilen taslaklar ve 3D eğriler profesyonel tasarımcılar tarafından üretilen çizimlerle karşılaştırılabilir olarak kabul edildi. Sheffer şimdi sistemin ilave uygulamalarını keşfetmek istiyor.

Mevcut algoritma doğal şekiller yerine insan yapımı olan malzemeler için uygun. Ayrıca Sheffer, sistemin doğal şekillerin en üst düzey çizimlerini üretmesine olanak verecek iyileştirmeler arıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

AI; doktorların COVID-19 salgını sırasında yoğun bakım yataklarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabilir

Yeni teknoloji, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) tedavisine ihtiyaç duyan hastaları belirleyerek COVID-19…

Doğal Dili Programlama Koduna Çeviren Bir Yapay Zeka Sistemi: Codex

  Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, doğal dili programlama koduna çeviren bir…

AI’ye Karanlıkta Renkleri Tanımlamayı Öğretmek

California Üniversitesi‘ndeki bir araştırma ekibi, karanlıkta sınırlı renk görüşü sağlamak için derin…