Bilim, bu dünyanın her şeyini açıklamaya çalışırken, bazı şeyler açıklanamaz oluyor. Geçmişte, 176 yıldır çalışmakta olan bu pil gibi, hiç kimse nasıl çalıştığını, nedenini bilemiyor.

1840 yılında Oxford Üniversitesi’nde bir çan cihazına yerleştirilen pil, son 176 yıl boyunca sürekli olarak çalışıyor ve çanın yaklaşık 10 milyar kez çaldığı tahmin ediliyor. Clarendon Laboratuvarı’nda bulunan gizemli pil, araştırmacıların uzun süren performanslarına rağmen, onları şaşkına çeviriyor; zira pilin bu kadar uzun süre nasıl dayandığını kimse bilemiyor.

Resmi olarak Clarendon Kuru Kazık (The Clarendon Dry Pile) ya da Oxford Electric Bell olarak bilinen bu cihaz, sorumlu metal bir topun hafif sesi ile ileri ve geri hareket ettirilerek, bir pille güçlendirilmiştir. Bunun nedeni, şarjın çok düşük olması, çan sesinden sorumlu metal topun sadece iki çan arasında titreşim göstermesidir.

Clarendon Dry Pile, ilk elektrikli pil türlerinden biridir. Bu çalışmalar, az miktarda elektrik üretmek için gümüş, çinko, sülfür ve diğer elementlerin disklerini değiştirerek de kullanır. Oxford Bell pilinde, pilin içindeki “kazık”ın yapımı bilinmiyor.

1984’te The European Journal of Physics yazarı olan A.J ; zamanın Oxford Clarendon Laboratuvarı Araştırmacısı olan Croft ile yaptığı söyleşide, zilinin gücünün arkasındaki gizemi şöyle anlatıyor:

“Kazıkların nasıl yapıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte, dış kaplamanın kükürt olduğu açıktır ve bu, hücrelerdeki ve elektrolitteki contaları barındırır. 19. yüzyıl (dry pile) kuru kazık araştırmacısı Giuseppe Zamboni’nin yaptığı çalışmaya göre; piller, çinko sülfatla kağıda yapıştırılmış ve mangan dioksit ile kaplanmış yaklaşık 2.000 çiftten oluşan, kalay folyo disklerinden oluşur. Kazıklar, elbette kuru değil, ancak kısa devreye neden olmadan elektroliti sağlamak için doğru miktarda su içeriyor “dedi.

Bir Londra enstrüman şirketi olan Watkins & Hill tarafından yapılan parça Oxford Profesörü Robert Walker tarafından satın alınıp, “1840’da kurulmuş” el yazısı notu ile okula bağışlanmıştır.

Araştırmacılar, cihazın açılması konusunda tereddüt ediyorlar. A.J. Croft, elektrokimyasal enerjinin tükenmesi ihtimalinin düşük olduğunu, ancak çanın aşınabileceğini söyledi. Çan çalmaya son verdiğinde, iç işleyişleri daha yakından inceleyebiliriz.

Bu arada Oxford Bell, Guinness Dünya Rekorları Kitabı tarafından “dünyanın en dayanıklı bataryası” olarak adlandırıldı ve hala yaşatılmaya devam ediyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Enerji, Atlantis Kristal Piramitlerinde Gömülü

Okyanus Bilimci Dr. Meyer Verlag, sonar kullanarak iki bin metre derinliğinde dev…

Bandırma Füze Kulübü

1957 yılında Sputnik I’in uzaya gönderilmesinden oldukça etkilenen Bandırma Şehit Gönenç Lisesi…

3D Yazıcının Mucidi: Chuck HULL

1980’lerde icat edilen “üç boyutlu yazıcı”nın tanınması için epey zaman gerekti. 1980…

Antibiyotik Çağını Başlatan Keşif: Penisilin

İskoç bakteriyolog Alexander Fleming, 1928 yılı Eylül ayında ilk antibiyotik olan penisilini…