Bunlardan biri kuş güvenliği için, kanatsız tasarımdır.

IEA (International Energy Association – Uluslararası Enerji Dernegi) geçen hafta dünya çapında yenilenebilir enerji kapasitesinin ilk kez kömür gücünü gölgede bıraktığını açıkladı. Rüzgar enerjisi küresel yenilenebilir enerjinin büyük bir yüzdesini oluşturan, ve rüzgar türbini tasarımı tüm son teknolojik yenilikleri ile en hızlı büyüyen formunu aldığı sır değildir. Rafine teknolojisi ile mühendisler kuşlar için daha güvenli ve verimli yeni cihazlar geliştirdi. Hatta bazı rüzgar türbinleri açık konumdayken bile enerji üretebilir.

Dünyanın İlk Tayfun Türbini

ruzgar-turbini-1

Dünyanın ilk Tayfun Türbini Atsushi Shimizu tarafından kendi anavatanı Japonya’ya ortak fırtınalar içinde bulunan enerjinin büyük miktarlarda girmeleri ile icat edildi. O eğer faydalanılabilinir ise bir tayfunun depolanan enerjisinde milletin 50 yıl boyunca elektriğini üretebileceğini tahmin ediyor. Shimizu’nun yumurta çırpıcı gibi dikey eksenli Magnus türü rüzgar jeneratörü bir tayfunun yüksek rüzgârlarına dayanmaya yetecek kadar sağlam. Rüzgar enerjisi jeneratörü bir ölçekli modeli kullanılarak yapılan testlerde umut verici olmuştur ve Shimizu ülkenin şebekeye tayfun gücü besleyen bir gün umuduyla büyük pratik sürümlerini oluşturmaya yardımcı olmak amacıyla yatırımcılarla bağlantı kurmak için görevde.

Melez Bir Rüzgâr-Hidro Türbin

ruzgar-turbini-2

Hiçbir esinti yokken bir rüzgâr türbini nasıl elektrik üretir?

Tipik türbinler basitçe yapamaz, fakat Max Bögl Rüzgar AG ve GE Yenilenebilir Enerji Çiftlerinden bir proje; dünyanın ilk hibrit rüzgar-hidro enerji jeneratörü için hidroelektrik enerjisi ile çalışan geleneksel kanatlı türbinler. Almanya’nın Swabian-Franken Ormanı’nda yer olarak ayarlanmış, proje başlangıçta 13.6 MW (Megawatt) kapasiteli dört rüzgar türbinleri yer alacak. İlk aşama gelecek yıl şebekeye bağlanmak için plânlanıyor, ikinci aşamanın ise 16 MW hidroelektrik santral eklenerek 2018 yılında tamamlanması bekleniyor.

Helyum Dolu Dalgalanan Rüzgâr Türbinleri

ruzgar-turbini-3

Çoğu rüzgar enerjisi projeleri sıkıca yere yahut denize dayanmakta iken bazı son yenilikler türbinleri rüzgârın hızlı hareket ettiği gökyüzünde yüksek yerlere koyar. Dünyanın ilk uçan rüzgâr türbini Fairbanks, Alaska üzerinde 2014 yılında fırlatıldı. Silindirik keşif balonu gibi helyum ile havada tutulan BAT-Buoyant Türbini MIT Altaeros Enerjileri tarafından tasarlandı ve havada 1.000 feet yüzerek zemin seviyesinde esintilerin 5 ila 8 katı rüzgâr akımları yakalamak üzere inşa edildi. 18 aylık denemede bir düzene haneye elektrik için yeterli enerji üretildi. Çünkü onların gökyüzüne konumlandırıldı, Bat sistemleri ayrıca çift hava sensörü gibi Wifi ve hücre sinyallerini iletebilirler.

Vortex Bladeless rüzgar türbini

4-vortex-bladeless-wind-turbine

Kuş güvenliği rüzgar türbinleri dünyasında büyük bir sorundur. Uçan tüylü arkadaşlarımızın tehlikesini azaltmak amacı ile mühendisler büyük dönen kanatlara sahip olmak yerine; uzun, ince bir saman gibi şekillendirilmiş Vortex Bladeless rüzgar enerjisi jeneratörünü yarattı. Cihaz havada hareket eden girdaplı Vortex’lerden enerji toplar, kanatsız rüzgâr enerji jeneratörleri uzun ve ince olur, bunların bir çoğu tek bıçak türbinin kullandığı alana monte edilebilir. Yaratıcıları, Vortex Bladeless’in üretim masraflarını yüzde 53, bakım maliyetlerini geleneksel türbinlere kıyasla yüzde 80 oranında düşürdüğünü ve daha az karbon izine sahip olduğunu söylüyor.

SheerWind’in INVELOX rüzgar tüneli kulesi

5-sheerwind-invelox-turbine

Bu yenilikçi rüzgar türbini, geleneksel yel değirmenlerine göre 600 kat daha fazla enerji üretebilir kapasitededir. SheerWind Invelox türbini rüzgârları zemin seviyesinde koşturan ve onları havaya doğru hızlandıran tünel tabanlı bir rüzgar enerjisi jeneratörüdür. Invelox jeneratörü düşük rüzgârlı koşullarda bile çalışabilir, yüksek hızda dönen harici bıçakları olmadığından yerel yaban hayatı tehlikeye atmaz. Geleneksel rüzgâr türbinlerinden daha ucuzdur.

Kuş Dostu Catching Wind Power

6-catching-wind-power

Bu toparlamada en eski tasarımlardan biri, aynı zamanda bir kuş aşığı 89 yaşındaki askeri gazi tarafından yaratıldı. 2012’de Raymond Green, devasa bir megafon gibi görünen rüzgar akıntılarını huni eden ve daha sonra içindeki türbinde daha fazla güç yaratmak için gelen havayı sıkıştıracak Catching Wind Power jeneratörünü tasarladı. Kuş ya da yarasalar için tehlike oluşturacak hiçbir hareketli parça yoktur, bununla birlikte Catching Wind Power geleneksel tasarımlardan çok daha güvenli hâle getirilmiştir. Green, hem konutsal hem de endüstriyel tesislerin kuşları tehlikeye atmadan yenilenebilir enerji üretebileceğini umarak, sistemi ölçeklenebilir olarak tasarladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Karbondioksiti Değerli Ürünlere Dönüştürmek

Karbondioksit (CO2) iklim değişikliğine önemli bir katkıda bulunur ve başta endüstriyel üretim…

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…