LandingPage_BlockChain

Avrupa genelinde faaliyet gösteren yedi büyük banka, KOBİ’lerin global ticaretinde blockchain dağıtık defter teknolojisinin kullanımını artırmak amacıyla, yeni bir projeye imza attı. Deutsche Bank, HSBC, KBC, Natixis, Rabobank, Société Générale ve UniCredit arasında imzalanan mutabakat anlaşması çerçevesinde, Digital Trade Chain (DTC) adını taşıyan yeni bir ürün geliştirilecek ve ticari olarak işletmelere sunulacak. Yedi bankanın da eşit ortak olduğu DTC projesinde her bir kurum altı basamaklı bir yatırım yapmış bulunuyor.

Projenin ortak çalışma yaklaşımıyla beslendiğini dile getiren HSBC Global Ticaret ve Alacaklar Şefi Andrew Betts, “Sektörün bir arada çalışmasını destekleyen bir tutum içerisindeyiz ve blockchain hep aklımızdaydı. Bu teknoloji hakkında ne biliyorsak, hem kaynak hem de uzmanlık olarak ortak bir havuzda toplayarak, müşterilerimiz için faydaya dönüştürmeyi hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

DTC’nin kendisi, Belçikalı banka KBC tarafından geliştirilen bir ticaret finans aracı prototipini esas alıyor. Bu ürün, blockchain teknolojisiyle alıcı, satıcı, taşıyıcı ve sözleşmeleri finanse eden bankalar dahil olmak üzere uluslararası ticarette rol alan tüm paydaşları birbirine bağlıyor. Mevcut haliyle uluslararası sözleşmeler ayrık ve karmaşık bir yapıda işliyor; genelde sözleşmelerde rol oynayan paydaşlar sadece bir diğer paydaşla muhatap oluyor ve hiç kimse tüm sürece hakim olamıyor.

“Basit, hızlı, etkin ve güvenli bir platform oluşturarak müşterilerimizin emniyet içinde ticaret yapmalarını sağlamaya çalışıyoruz” diyen Betts, kullanılan teknolojiyi şöyle açıklıyor: “Blockchain sayesinde kurulacak güçlü, güvenli, yetkilendirilmiş ve dış müdahalelere kapalı bir ağ kullanarak, müşterilerimizin işlemlerini ister online ister mobil cihazlar üzerinden dijital olarak gerçekleştirmelerini sağlayacağız. Sonrasında ise taahhütten ödemeye, tasfiyeden bildirimlere kadar tüm süreç paydaşlar tarafından kolaylıkla takip edilebilecek.”

HSBC yetkilisinin açıklamasına göre blockchain projesi bu yılın sonuna kadar müşterilere çalışır vaziyette sunulacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Amazon, Snackable AI şirketini satın aldı

Amazon, podcast projelerini güçlendirmek için ses içeriği keşif motoru Snackable AI şirketini…

Kredi Kartı Sahtekarlık Tespitinde Yanlış Pozitiflerin Azaltılması

Model, şüpheli etkinliği daha doğru bir şekilde işaretlemek için işlem verilerinden granüler…

İsveç’te Yapay Zeka ve Robot Dönemi: İş Mülakatlarında Ayrımcılığı Önlemek İçin Robot Kullanıldı

Yapay zeka teknolojisi ve robotlar son yıllarda günlük hayatımızın bir parçası haline…

Blockchain Tabanlı Akıllı Telefon: XPhone

Blockchain teknolojisini günlük yaşam içerisindeki cihazlara entegre etmek için çalışan Pundi X…