Otomotiv şirketi Kawasaki Heavy Industries, Ltd (KHI), yalnızca daha güvenli sürüşleri sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda kullanıcıyla duygusal bir bağ kuran, AI kontrollü bir sisteme sahip, yeni nesil motosikletler geliştiriyor.

 

Bisikletler, cocoro SB Corp.’un robotik ekipleri tarafından geliştirilen “Emotion Generation Engine ve Natural Language Dialogue System” adlı bir sistemi kullanıyor. Sürücü, bisikletle konuşabilir ve sürücünün duygusal durumu ve niyetleri hakkında ipuçları bulabilir. Basın bildirisinde Kawasaki, bunun “benzeri görülmemiş binicilik deneyimlerinin, yeni bir dünyaya açılması” olduğunu söyledi.

 

 

Motosikletle tekrarlanan kullanım ve iletişim sayesinde AI, kullanıcının bireyselliğine uyacak bir kişilik geliştirir. Yüksek stresli veya tehlikeli durumlarda, sürücüyü rahatlatarak güvenliğini de artırabilir.

Gadget’ların ve robotların, insanlar tarafından sevilmesi ve güvenebilmesiiçin yeni bir durum değil. Bugün, zaten gadget’larımıza çok bağımlıyız. JARVIS’in Tony Stark’ı gibi belki de yakında, motosiklet ya da araba bizim için iyi bir arkadaş olabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mantis Karidesi’nden Esinlenen Kamera Geliştiriliyor

Mantis karidesinin görsel sisteminden esinlenen, araştırmacıların otomobillerin zorlu görüntüleme koşullarındaki tehlikeleri fark…

Mercedes-Benz W125 Rekordwagen (1938)

Raporlar, Merc’in, yan egzoz borularından patlayan vahşi gürültüyle gözlemcileri şok ettiğini…

Yerli Otomobil Tanıtıldı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) yerli elektrikli otomobili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın…

Jetsons’ın Simgesi Uçan Araçların, Sürdürülebilir Hareketlilikteki Rolü

1960’lardan beri izlediğimiz çizgi film The Jetsons’da George Jetson’ın, her yolculuğunun sonunda…