JP Morgan Chase & Co., Amerika’nın en büyük bankasıdır. 240 binin üzerinde çalışanıyla milyonlarca müşteriye hizmet veren Amerikan bankacılık sektörünün en büyük işverenlerinden biridir. Bu çalışanlardan bazıları avukat ve kredi yetkilileri olup, her yıl toplam 360,000 saat harcamakta ve ticari-kredi anlaşmalarını yorumlamak gibi oldukça sıradan görevlerle mücadele etmekteler. Şimdi, şirket, makine öğrenimini kullanarak, bu işe harcanan süreyi birkaç saniyeye indirmeyi başardı.

An AI Completed 360,000 Hours of Finance Work in Just Seconds ile ilgili görsel sonucu

Haziran ayında JP Morgan, Contract Intelligence’in kısaltması olan COIN adlı bir program uygulamaya başladı. COIN, bankanın kullandığı yeni bir özel bulut ağı tarafından desteklenen bir makine öğrenme sisteminde çalışıyor. COIN, dokümanları incelemek için gereken süreyi kısaltmanın yanı sıra, JP Morgan’ın kredi verme hatalarının sayısını azaltmasına yardımcı olmayı da başarmıştır. Program tasarımcılarına göre, her yıl, insan hatasından kaynaklı, 12.000 yeni toptan satış sözleşmesi yanlış yorumlanıyor.

 

COIN, dosyalama görevlerini otomatikleştirmek ve hem bankacılar hem de müşteriler için yeni araçlar yaratmak, bankanın işleyişinin ve otomasyonun, JP Morgan’ın 9,6 milyar dolarlık teknoloji bütçesinin giderek, büyüyen bir parçası. Nitekim, son iki yılda JP Morgan’ın tüketici bankacılığı sektöründeki teknoloji harcamaları, yaklaşık 1 milyar dolara ulaştı. Banka, yıllık yatırımcı gününden önce bir sunumda “Teknoloji ve pazarlamaya büyük miktarda yatırım yaptık, güçlü geri dönüşler görüyoruz” dedi.

An AI Completed 360,000 Hours of Finance Work in Just Seconds ile ilgili görsel sonucu

Önümüzdeki yıllarda, yapay zekanın yeni bir otomasyon dönemini başlatması bekleniyor. Buna göre, otomatik sistemlerin artışı, finansal, nakliye, imalat, bilgi teknolojisi ve hatta kanun dahil olmak üzere birçok sektörde, iş yerinden olmayı getirecektir. Toplamda hemen hemen tüm işler, dünya mesleğinin yüzde 57’sinin otomatik sistemlerle değiştirilmesi riskiyle karşı karşıya kalacağını öngördü.
Bu, kısmen, teknolojiye ve daha ucuz bilgisayar sistemlerine erişimin artması nedeniyle gerçekleşecek gibi.

JP Morgan’ın COIN programı gösterildiğinde, otomasyon verimliliği artırabilir ve insan hatalarını tamamen ortadan kaldırabilir.

Ancak banka, işsizlik sorunu için farklı bir bakış açısına sahip. JP Morgan’ın Coğrafi Bilgi Sorumlusu Dana Deasy, “İnsanları daha değerli şeyler üzerinde çalışmaları için onları serbest bırakmak gerekir, bu yüzden firma için çok müthiş bir fırsat” dedi.
Durum ne olursa olsun, otomasyon gelecek yıllarda bir iş kesintisine neden olacaktır. Bazı yerlerde, JP Morgan gibi, zaten başladı. Hem özel hem de kamusal kurumlar, otomasyonun getireceği ekonomik geleceğe uyum sağlamaya hazır olmalı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Amazon, Snackable AI şirketini satın aldı

Amazon, podcast projelerini güçlendirmek için ses içeriği keşif motoru Snackable AI şirketini…

Kredi Kartı Sahtekarlık Tespitinde Yanlış Pozitiflerin Azaltılması

Model, şüpheli etkinliği daha doğru bir şekilde işaretlemek için işlem verilerinden granüler…

İsveç’te Yapay Zeka ve Robot Dönemi: İş Mülakatlarında Ayrımcılığı Önlemek İçin Robot Kullanıldı

Yapay zeka teknolojisi ve robotlar son yıllarda günlük hayatımızın bir parçası haline…

Blockchain Tabanlı Akıllı Telefon: XPhone

Blockchain teknolojisini günlük yaşam içerisindeki cihazlara entegre etmek için çalışan Pundi X…