Queensland Üniversitesi‘nde yapılan immünoloji araştırması ile, astım gibi şiddetli alerjilere tek bir tedavi ile ömür boyu koruma sağlamak mümkün.

UQ Diamantina Enstitüsü‘nden Doçent Ray Steptoe’nun liderliğindeki ekip, hayvanlarda alerjik reaksiyona neden olan bağışıklık tepkisini “yok etti”.

Profesör Steptoe “Birisi alerji veya astım krizi yaşarsa, alerjende protein ile bağışıklık hücrelerinin reaksiyona girmesiyle semptomlar oluşur.” dedi.

Steptoe “Astım ve alerjide karşılaşılan zorluk, bu bağışıklık hücrelerinin (T-Hücreleri), bir ‘Memory’ (Hafıza) formu geliştirerek tedavilere karşı dirençli hale gelmesidir.” dedi.

Profesör Steptoe “Sonunda gen tedavisi ile bağışıklık sistemini proteine tolerans gösterecek şekilde de-sensitize ederek, hayvanlardaki bu T-hücrelerinin hafızasını ‘silip’ temizleyebildik.” dedi.

Gen terapisi ile alerji tedavisi

Alerji Tedavisi

Steptoe “Çalışmada deneysel bir astım allerjeni kullandık. Ayrıca bu araştırma fıstık, arı zehri, kabuklu deniz ürünleri ve diğer maddelere karşı şiddetli alerjisi olanları tedavi etmek için uygulanabilir.” dedi.

Steptoe, bulguların ilk olarak klinik öncesi soruşturmaya tabi tutulacağını, daha sonra laboratuvarda insan hücreleri kullanarak sonuçların tekrarlanması olduğunu söyledi.

Profesör Steptoe “ Kök (Kan) hücrelerini alıp, allerjen proteinini düzenleyen bir gen yerleştirerek bunu alıcıya koyduk. Bu mühendislik hücreleri, proteini ifade eden ve spesifik bağışıklık hücrelerini hedef alan yeni kan hücreleri üretiyor.” dedi.

Steptoe, asıl hedefin alerji semptomlarını hedefleyen kısa süreli tedavilerin değişik derecelerdeki etkinliklerle değiştirerek tek bir enjekte ile yapılabilen bir gen tedavisi olacağını söyledi.

Dr Steptoe “Henüz grip aşısı kadar basit bir noktaya gelemedik. Tedaviyi daha basit ve daha güvenli hale getirmeye çalışıyoruz. Böylece geniş bir kesimde kullanılabilir.” dedi.

Steptoen “Şu anda hedefimiz, ağır astımı olan veya potansiyel olarak öldürücü gıda alerjileri olan kişiler olabilir.” dedi.

Dr Steptoe’nun yaptığı araştırma Astım Vakfı ile Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Konseyi tarafından finanse edildi.

Gen terapisi ile alerji tedavisi

Kronik Astım

Queensland Astım Vakfı ve Yeni Güney Galler İcra Kurulu Başkanı Dr. Peter Anderson, iki milyondan fazla Avustralyalı’nın astım hastası olduğunu ve güncel istatistiklerin hastaların yarıdan fazlasının düzenli olarak hastalık semptomlarıyla sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Dr Anderson “Büyük çoğunluk için etkili tedaviler mevcut olmasına rağmen hastalar kendi kendini yönetim uygulamalarında birtakım engeller ve zorluklarla karşı karşıyalar.” dedi.

Anderson “Vakıf, bu araştırmanın bulgularını memnuniyetle karşıladı. Ayrıca savunmasız hastalarda herhangi bir astım deneyimi yaşamadan hastalığı ortadan kaldırma potansiyeline sahip güvenli bir tedavinin olmasını merakla bekliyoruz.” dedi.

Araştırma JCI Insight’da yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…