ALZHEIMER HASTALIĞI ölüm nedenleri başında gelmekte. En azından “Notebook” filmindeki kadar üzücü olduğu bilinen hastalığın sevilen yenik düşenleri yaşlılar. ALZHEIMER HASTALIĞI’nın şaşırtıcı ve tamamen acı durumları hakkında tıpta en önemli son 5 gelişmeyi sizlere iletmek için sağlık haberlerini araştırdık.
5 – Alzheimer yaşlanmanın doğal bir parçası değil,
Alzheimer hastalarının toplam sayısı ve yeni tanı alanların sıklığı yaşla birlikte belirgin artış göstermektedir. 65 yaştan sonra hastalığın görülme sıklığı 5 yılda bir iki kat artmaktadır. Ancak, Alzheimer hastalığı yaşlanmanın doğal bir parçası değildir, fakat yaşlanmanın etkilerinin Alzheimer hastalığı gelişimini arttırdığı görüşü kabul görmektedir.
4 – Alzheimer Down Sendromu hastalığı ile bağlantılıdır,
British Columbia Üniversitesi araştırmacıları, beyin hücrelerini öldüren genetik mekanizmanın Down sendromlu kişilerde Alzheimer hastalığından sorumlu olduğunu keşfetti. Kanada Alzheimer Hastalığı Araştırma Merkezi Başkanı psikiyatrist Prof. Dr. Weihong Song, Kalsinörin Düzenleyicisi 1 (RCAN1) adı verilen aşırı protein üretiminin, Down sendromlu ve Alzeimer hastalığı olan kişilerde hipokampus ve korteksteki nöronları öldüren bir zincir reaksiyon neden olduğunu ortaya koydu. Çalışma sonuçları geçtiğimiz günlerde Journal of Biological Chemistry’de yayımlandı.
3 – Tedavisi olmayan katil hastalıklarının lideri,
Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Yani yapılan tedaviyle, hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir; bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir.
Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır. Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Ayrıca, ortaya çıkan psikolojik problemlerle başa çıkabilmek için de çeşitli ilaçlar (antidepresan gibi) kullanılır. Fakat bu ilaçlar doktor kontrolünde alınmazsa daha kötü sorunlara yol açabilir.
Gün geçtikçe, ALZHEIMER hakkında daha fazla bilgi sahibi oluyor ve daha fazla ilaçlarla karşılaşıyoruz. Yapılan çalışmalar, hastalığın tedavisinde büyük adımlar atılacağını göstermektedir.
2 – Alzheimer Hastalığı herhangi bir belirti göstermeden 10 yıl önce başlayabilir,
Alzheimer hastalığının nedenleri arasında kalıtsal faktörler, beyinde protein birikimi, beyin hücrelerinin ölümü, sinirsel iletimin bozulması, çeşitli zehirli maddeler yer almaktadır. Ayrıca yaş ilerledikçe, alzheimerın görülme ihtimali artar. Fakat hastalığın kesin nedeni henüz bilinmiyor.
Hastaların sadece yüzde 10’unda ailede alzheimer varlığı tespit edilmiştir. Bu yüzden, bu hastalık sadece tek bir kalıtsal faktöre bağlı değildir.
1 – Eğitim ile riski azaltabilirsiniz.
Yapılan araştırmalar diyabetin bunama riskini %63 oranında artırdığını gösterirken, nöroloji uzmanları Alzheimer riskini azaltmak için öncelikle kan şekeri kontrol altında tutulmalıdır diyor. Kan şekeri yüksekliği ve yüksek tansiyonun kılcal damarları daralttığı ve hiçbir belirti vermeden sinsi bir şekilde bellek kaybı yarattığı bilinirken, damarsal bunama, tüm bunama nedenleri arasında Alzheimer hastalığından sonra ikinci sırada yer alıyor. Alzheimer hastalığının gelişmesinde diyabetin de rol aldığını kabul eden bilim insanlarının sayısı giderek artıyor. Diyabetin hangi mekanizmayla bunamayı artırdığı konusundaki çalışmalar ise henüz devam ediyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Tüm Makaleler

Zaman Makinası Gerçek Oldu

Gelişen teknoloji sayesinde güzellik uğruna ameliyat olmayı tercih etmeyen kişiler için daha…

Samsung Galaxy Deneyiminin Merkezinde Yer Alan Yeni Nesil Akıllı Telefonlarını Tanıttı

Samsung Electronics, Galaxy ürün ailesinin en yeni üyeleri Samsung Galaxy S7 ve…

İnsülinden Korkmayın

Diyabet, vücudunuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya…