Erimiş lav, volkanik kül, modern kir, tuz, nem. Gün yüzüne çıkarılan Eski Roma kadın resmi tablosu tamamen bunlardan oluşuyordu. Ancak Bilim adamları artık yeni bir yüksek çözünürlüklü X-ray teknolojisi ile taborijinal portrenin döneminde ne kadar etkileyici olduğunun görünmesini sağladı.

Teknik, konservatörlerin bu resim ve diğer antik sanat eserlerini daha hassas bir şekilde eski haline getirebilmesini sağlayacak.

ABD Kimya Topluluğu’nun (ACS) 254. Ulusal Toplantısı ve Sergisi’nde Araştırmacılar bu çalışmalarını sundu. Dünyanın en büyük bilimsel kuruluşu olan ACS, bilim konularını geniş bir yelpazede yaklaşık 9.400 sunum ile tanıtıyor.

Eleonora Del Federico, “Bilim, Herculaneum‘da yaşayan insanlara daha yakın olmamıza izin veriyor. Çıplak gözle artık görülemeyen duvar resimlerinin ayrıntılarını çözerek, özünde bu eski insanları hayata döndürüyoruz. Kullandıkları materyal ve teknikler hakkında daha fazla bilgi edinmek, gelecek nesiller için bu sanatı daha iyi korumamıza yardımcı olacak. ” dedi.

Herculaneum, İtalyan sahilinde modern Napoli yakınlarındaki eski bir Roma tatil beldesi kasabasıydı. Yakınlardaki Pompeii‘yle birlikte kent, Vesuvius‘un 79 (M.S.)’da patlaması sonucu tahrip edildi. Herculaneum, 66 feet’lik volkanik maddenin altında gömüldü.Bu durum kentteki sanat eserlerinin çoğunun korunmasına yardımcı oldu. İronik olarak, Herculaneum yeniden keşfedildi. 19. yüzyılın ortalarında kazılar başladı, ancak resim, fresk ve heykellerin çoğu bozulmaya başladı. Nem, sıcaklık değişimleri, tuz ve diğer atmosferik sebepler hasarların artmasına yol açtı. Mesela genç bir kadının portresi, yaklaşık 70 yıl önce bir kazıda çıkarılmıştı. Pratt Enstitüsünün Liberal Sanat ve Bilim Okulu’ndaki Del Federico, ilk ortaya çıktığı zaman imajın çarpıcı olduğunu iddia ediyor. Ancak, sadece birkaç on yıl boyunca öğelere maruz kalmanın, hesaplanamaz zarar vermiş olduğunu söylüyor.

Herculaneum Conservation Project ile ilgili bilim insanlarına bu resmi korumak için yapmaları gerekenleri Pratt Enstitüsü ve XGLab SRL’deki Del Federico ve meslektaşları anlatmışlardı. Kristalize tuz ve gübre tabakaları birikintilerinin altında gizli olan duvar resimleri için daha fazla bilgi edinmeye çalışıyorlardı.

Araştırmacılar, kendi türündeki ilk araştırmalardan birinde, XGLab SRL‘nin ELIO isimli son zamanlarda geliştirilen taşınabilir bir makro X-ışını floresans (makro XRF) aletini, antik çağdaki genç bir kadının resimlerini taramak ve analiz etmek için kullandı. Bu yeni alet, bilim adamları bir tabloyu hareket ettirmeden veya cihazı sanat eseri ile temas etmeden müdahaleci olmayan bir şekilde analiz etmelerini sağlıyor. ELIO, resimde demir, kurşun ve bakır gibi elementlerin haritalarını üretebilir. Del Federico, bu anlayışla konservatörlerin bir boyadaki unsurlarla uyumlu temizleme solventlerini seçmesine ve orijinal görkeminin büyük bir kısmının eski haline getirilmesine yardım edebileceğini söylüyor.

Del Federico yöntemi uyguladıktan sonra ortaya çıkarılan ayrıntılar karşısında şaşkın olduklarını söyledi. Analiz, sanatçının genç kadını demir bazlı bir pigmentle tasvir ettiğini ve ardından kurşun pigmentiyle gözlerinin etrafında vurgulanmış olduğunu ortaya çıkardı. Yanaklarında yüksek miktarda potasyum, yeşil toprak pigmentinin, “cilt” rengi yaratmaya yardımcı olmak için bir alttan boya kaplaması olarak kullanıldığı öğrenildi. Ancak analizle çok daha fazla farklı bilgi ortaya çıkarıldı.

Del Federico, “Bu genç kadın sonsuza kadar gitti, ancak çalışmamız dikkat çekici detaylarla insanlığını, düşünceli ifadesini ve güzelliğini ortaya koydu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Einstein Fontu ile Yazılara Dahice Bir Dokunuş

Harald Geisler’ın, hayalini gerçeğe dönüştürmesi 6 yılını ve 100’den fazla karakter’ini aldı…

Müzik Sanatçılarının Tarzında Şarkı Sözü Üretmek İçin Geliştirilen Model

Kanada, Waterloo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, belirli müzik sanatçılarının tarzına uyan şarkı sözleri üretmek…

20 Bin Yıllık Eserlerde 21.YY Teknolojisi

Müzeler sadece tarihi yönü ile değil, sanal gerçeklik, akıllı cihaz uygulamaları ve…

Sanatta Geri Dönüşüm Kelebek Şeklini Aldı

Birisinin çöplüğünün başka birisinin hazinesi olabileceği söylenir. Günümüzde herkes, çevreyi korumak için…