2017 Developers Konferansı‘nda (WWDC) Apple VR(Sanal Gerçeklik) için bir taahhütte bulundu. Sadece VR‘ın (Sanal Gerçeklik) grafiksel taleplerini karşılayabilecek MacBook’lar için harici bir GPU geliştirici kit sunmak yerine, hem yeni 27 inçlik iMac hem de Mac Pro’nun VR(Sanal Gerçeklik)-Ready olacağını açıkladılar.

Apple Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi WWDC Konferansında kalabalığa konuşma yaptı. Konuşmada şirketin güncellenmiş donanımını ve grafik API’sını hızlandırarak yeni çıkan High Sierra macOS’lara harici grafik için destek ve bir dizi VR‘a (Sanal Gerçeklik) özgü özellik olacağını söyledi.

Güncelleme dublaj ile “Metal için VR(Sanal Gerçeklik)” olarak ifade ediliyor. Güncelleme, VR(Sanal Gerçeklik) ile optimize edilmiş ekran hattı, görüntü izleme dizileri, sistem stereo zaman çizelgeleri, GPU sıra öncelikleri ve çerçeve ayıklayıcı stereoskopik görüntüleme gibi geliştirici özellikleri içerecektir.

Harici GPU

Şirket, Apple‘ın yeni işletim sisteminin gerçek bir VR(Sanal Gerçeklik) olması için Metal 2’nin Unity, Unreal Engine ve Steam VR(Sanal Gerçeklik) SDK’yi de destekleyeceğini söylüyor.

Apple VR-Ready Bilgisayarları

Yeni harici GPU geliştirme kiti bugünden itibaren piyasada mevcut. VR(Sanal Gerçeklik) özellikli NVIDIA GTX 1060 ve 1070 işlevleri arasında bir yere sahip olan AMD Radeon RX 580 ile geliyor. VR(Sanal Gerçeklik) tüketicileri için özel olarak tasarlanmamış.

Buna rağmen geliştiricilere yönelik olan harici GPU muhafazası teknik açıdan bir HTC Vive ve ya Steam VR beta kullanan bir Oculus Rift – MacBook gibi yüksek kaliteli bir VR(Sanal Gerçeklik) kulaklık kullanmanıza imkan veriyor.

Apple VR Bilgisayarları

Apple Donanım Mühendisliği Başkan Yardımcısı olan John Ternus VR-ReadyGPU’yu paketleyen 27 inçlik iMac ile VR(Sanal Gerçeklik) desteğine sahip olan ilk yeni iMac serisini sundu. Seriyi “VRiçerik oluşturmak için mükemmel bir platform” ismiyle tanıttı.

Epik Star Wars Filmi VR(Sanal Gerçeklik)

Tetanos, Unreal Engine ve Lucas Film Şirketi VR(Sanal Gerçeklik)editörünün yardımıyla yeni Star Wars temalı gerçek zamanlı sahneler için 27 inçlikiMac’i kullandıklarını açıkladı.

Star Wars teması, karakterlerin seçilip yeniden boyutlandırılması gibi süreçler (Lauren Ridge ile Darth Vader karakterlerin) HTC Vive’da sahnelendi.

Apple‘ın Retina 5K ekranlı 27 inç yüksek çözünürlüklü ekrana sahip iMac Pro Bilgisayarı VR-ready olacak. Gerçek zamanlı 3D oluşturma ve yüksek kare hızı ile VR için 11 Teraflop’a kadar bilgisayar gücü sağlayan bir Radeon Pro Vega GPU’su ile birlikte geliyor. iMac Pro Aralık ayında 4.999 dolardan satışa çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

MIT’in Yeni Bölüm Başkanı Türk Profesör Asu Özdağlar Oldu!

Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Massachusetts Institute of Technology’nin Elektronik Mühendisliği…

Bellekte Sinirsel İşleme: Bilgi İşlemin Geleceği

 Bilgisayarın geleceği analog olabilir. Şu anda kullanımda olan dijital bilgisayarlar, e-mail okuma…

“Overview” İle Güneş Sistemi Etrafında Sanal Bir Tur Atın

Burning Man sanat montajı içerisinde yer alan Apollo programının 50. yıldönümü anısına,…

Fizikçiler, Grafen Qubitlerin Yaşam Sürelerini Kaydetti

Süper iletken kuantum bitleri (basitçe, qubitler), kuantum bilgisayarlarının temel bileşeni olan kuantum…