Yazılım

Araştırmacı Bilgisayar Mühendisleri; Rasgele Sayılar Üretmek İçin, Doğadaki Kristalleşme Sürecinden Yararlanıyor

0

Glasgow Üniversitesi‘nden bir ekip; kristal büyümesinin doğasında bulunan rasgeleliği kullanarak, rasgele sayılar üretmek için yeni bir yol geliştirdi. Matter Dergisi’nde yayınlanan makalelerinde ekip; diğer uygulamalarda kullanılmak üzere rasgele sayılar üretmek için kimyayı kullanmayı açıklamaktadır.

Bilgisayarlar olabildiğince tahmin edilebilir olacak şekilde tasarlandığından, rasgele sayılar üretmek her zaman bilgisayar mühendisleri için zor bir sorun olmuştur. Ancak hemen hemen her bilimsel alanda çok çeşitli uygulamalarda rasgele sayılar gereklidir. Daha acil uygulamalardan biri ise; veri şifrelemedir. Mevcut şemaların çoğu sürekli rasgele sayı üretmeye dayanır. Rasgelelik olmadan; şifrelemeyi kırmak için tasarlanmış bilgisayarlar, yakında bir deseni belirleyebilir ve şifreleme kodunu kırmayı nispeten kolaylaştırır. Bu yeni çalışmada, araştırmacılar; sahte rasgele sayı üreteçlerinden daha rasgele olduğu gösterilen gerçek dünya sürecine yöneldiler. (Bir malzemenin kristalleşmeye başladığı kimyasal bir reaksiyonu örnek aldılar.)

Kristalizasyon işlemi; sıvı bir çözeltide kimyasallar olarak ortaya çıkan birçok faktör nedeniyle rasgele olup, düzensiz bir durumdan çok; organize bir duruma dönüşür. İşlem; geometrisinden oluşum süresine kadar birçok rasgele özellik gösterir.

Kristalizasyon sürecinin rasgele olmasından yararlanmak için, araştırmacılar; bir kristalleşme dizisi, aslında minyatürde bir kek pişirme tavası oluşturdular. Bardaklara farklı kimyasalları girmek için bir reaktif dağıtıcısı ve bir araç eklediler. Kristal oluşumu başlarken; kamera her bir bardağın resmini çekti. Resimlerin her biri, kristalin coğrafyasından başka hiçbir şeye dayanmadan sıfır’a veya bir’e dönüştürüldü. Sıfırlar ve var olanlar daha sonra rasgele bir sayı oluşturmak üzere birbirine bağlandı.

Araştırmacılar, rasgele sayı üretecini; normalde geleneksel bir jeneratör kullanan ortak bir şifreleme uygulamasıyla test ettiler. “Kristal” kelimesini şifrelediler. Daha sonra sistemi kırmak için ortak bir Encryption Cracking System kullandılar. Cracking System’de; (kristal rasgele üreteçleri tarafından şifrelenirken) sözde sahte rasgele sayı üreteçlerinden daha çok, sözcüklerini deşifre etmekte zorlandıklarını tespit ettiler.

Spread the love

Mühendisler; Arama ve Kurtarma Robotları Tasarımlarında Yılanlardan İlham Alıyor

Previous article

Kriptografik “Her Şeyin Etiketi” Tedarik Zincirini Koruyabilir

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up