İnsan kalıntısı bulunmayan mağaralarda insan DNA’sı bulundu. Bulunan insan DNA’sının insan evrim çalışmaları için yeni bir yol açacağı düşünülüyor.

Almanya’daki bilim adamları mağaralarda buldukları tortudan antik insan DNA’sına ulaştı. Kemik yada diş kalıntısından olmadan elde edilen bulgunun kendi evrim tarihimize yeni bir yelpazede açması bekleniyor.

Max Planck Evrimsel Araştıma Enstitüsü’nden bir takım Genetikçi Viviane Slon liderliğinde Avrupa ve Asya’daki 7 arkeolojik alandan örnekler topladı.

Memeli DNA izi bulabilmek için tortu analiz edildi. Analiz sonucunda Mitokondrial DNA’ya bakarak Yılan Mamutu,Tırtıllı Gergedan ve Mağara Sırtlanı gibi soyu tükenmiş türlerinde dahil olduğu 12 farklı aileden gelen genetik kanıt ortaya çıktı.

 

Araştırmacılar homininlere (Modern insanların öncüsü) özgü DNA parçaları bulmak için uzun zamandır uğraşıyorlardı. Dört arkeolojik alandan alınan 9 numune sayesinde daha ileri DNA için yeterli hominin bulundu.

8 numunede Neandertal DNA’sı ve Rusya’daki alanda da Neandertalların kuzenlerinden Denisovan DNA’sına ulaşıldı.

 

Slon yaptığı açıklamada “Bu çok beklenmedik bir durum. Hominin DNA’sının örneklerde çok küçük bir azınlık olacağını düşünmüştük ve bu yüzden DNA örneğine ulaşmamız tamamen süpriz oldu.” dedi.

DNA Karşılaştırması

Örneklerin çoğu, daha önce ortaya çıkarılan Neandertal kemiklerinin yada dişlerinin bulunmadığı tabakalardan geldi. Böylece insan kalıntılarına sahip olmayan arkeolojik alanlar da evrim biyolojisi alanına dahil oldu.

Warwick Üniversitesi evrimsel genetikçi Robin Allaby “Neredeyse yorumların ötesinde heyecan verici şeyler oluyor.

Hepimiz alabileceğimiz makale kalıntılarının sayısıyla sınırlıydık. Ama bu durum bizi bu kısıtlamalardan kurtarma potansiyeline sahip.” diyerek çalışmanın önemini vurguladı.

 

Slon ve ekibinin çalışmaları, (14,000 – 550,000 yıl öncesine kadar uzanan toprak numuneleri dahil olmak üzere) the journal Science’da yayınlandı. Çalışma hazırlanırken tortuda bulunan bazı bileşenlerin DNA’ya bağlandığı Max Planck’ten bazı araştırmacılarca biliniyordu.

Ekip çalışmaları referans için kullanarak, eski insanlar tarafından işgal edildiği bilinen arkeolojik alanları hedefledi. Araştırmacılar özellikle hücrelerde bulunan mitokondrial DNA bulmaya çalıştılar.

Örnekte mevcut olan yeni DNA ile karışmasını önlemek için eski DNA’ya özgü kimyasal hasarları tespit ederek, insan DNA’sının kısa zincirlerini bulmayı hedeflenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Enerji, Atlantis Kristal Piramitlerinde Gömülü

Okyanus Bilimci Dr. Meyer Verlag, sonar kullanarak iki bin metre derinliğinde dev…

Bandırma Füze Kulübü

1957 yılında Sputnik I’in uzaya gönderilmesinden oldukça etkilenen Bandırma Şehit Gönenç Lisesi…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…