Bilgisayar

Atom Dizisiyle Çalışan Bilgisayar Yapılıyor

0

Harvard Üniversitesi fizik alanında yüksek lisans öğrencisi olan Harry Levine, bir saniye içinde ilk bilgisayarları bir araya getirebiliyor.Bir işlemci tipi bulunmayan bilgisayar,bir kibrit kutusunun büyüklüğünde cam hücrede bulunan 51 rubidyum atomuyla çalışıyor.Bilgisayarı oluşturmak için, atomları tek bir dosyada çizerek, lazer ışınlarını 51 adet kirişe ayırıyor.Daha sonra, başka bir lazer seti ile, atomlar birbiriyle etkileşime girerek hesaplamaları yapıyor. Sıfırları ve birleri eş zamanlı olarak kodlayan “kubitleri” yöneten bir kuantum bilgisayarı olarak adlandırılıyor. Sistem geliştirilebilirse, geleneksel bilgisayarlardan çok daha iyi performans gösterebileceği düşünülüyor.

Nötr atomlar elektrik yükünden yoksun ve isteksizce diğer atomlarla etkileşime girdiklerinden, zayıf kestirmeler gerçekleştiriyor. Ancak, özel olarak zamanlanmış lazer darbeleri kullanarak, fizikçiler bir atomun en dıştaki elektronunu harekete geçirebilir ve atomu normal boyutunun milyarlarca katı kadar şişirerek çekirdeğinden uzaklaştırabiliyor.Atomlar silikon bazlı kubitlerden çok daha küçüktürler, yani teoride daha fazla kubit küçük bir alana sığdırılabilir. Sistemler oda sıcaklığında çalışma gösteriyor. Buna karşın süper iletken kubitlerin bir dondurucuya yerleştirilmesi gerekiyor.

‘İki Çalışma Araştırmayı Destekliyor’

İki yeni çalışma bu iddiaları destekliyor. Daha iyi kalitede lazerler üretilmesi,çalışma için harcanan zamanın % 97’sinde iki rubidyum atomik mantık kapısını doğru bir şekilde programlamayı sağlayabilir. Bulgular 20 Eylül’deFiziksel Gözden Geçirme Mektuplarındayayınlanan bir makalede rapor edildi. Bu, yöntemi % 99’un üzerinde sadakat oranlarına zaten ulaşmış olan süper-iletken qubitlerin performansına yaklaştırıyor.Doğadayayınlanan ikinci bir çalışmada 72 atomdan oluşan 3 boyutlu bir dizi üzerinde eşi görülmemiş bir kontrol seviyesi gösterdi. Kontrollerini göstermek için, atomları Eyfel Kulesi’nin şekline sokuldu.Ancak, birbirlerini ittikleri için bu kadar yoğun bir şekilde bir araya getirilemedi.

Levine, yaratacakları cihazın örneğin telekomünikasyon mühendislerinin, maliyetleri en aza indirmek ve kapsama alanını en üst düzeye çıkarmak için radyo kulelerinin nereye yerleştirileceğini anlamasına yardımcı olabileceğini söyledi. Gelecek iki yıl içinde, çalışmanın nötr atom cihazlarının bir cevap verebileceğini düşünülüyor.

Spread the love

Sokak Kuşlarının Umulmadık Güzelliği

Previous article

Yeni Uçan Spor Araba : Koncepto Millenya

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up